20 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaVideolarBasın ToplantılarıKonutta indirim kampanyası başladı

Konutta indirim kampanyası başladı

Merakla beklenen yeni konut indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un detaylarını açıklamasıyla başladı. Buna göre "Türkiye İçin Kazanç Vakti" sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında proje fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim uygulanacak ve faizler de yüzde 0,98'e indirilecek.


Merakla beklenen yeni konut indirim kampanyası Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un detaylarını açıklamasıyla başladı. Buna göre “Türkiye İçin Kazanç Vakti” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında proje fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim uygulanacak ve faizler de yüzde 0,98’e indirilecek.

Kurum, yarın başlayıp 31 Ekim’e kadar sürecek kampanyanın stoklarla sınırlı olduğunu dile getirdi. Kampanya ile projelerin satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapılacağını açıklayan Kurum, şu bilgileri verdi:

“Eğer 500 bin liraysa buna yüzde 10 indirim yapılacak, 450 bin liraya fiyat inecek. Yüzde 10 minimum peşinat alınacak. Ancak bu peşinatla alakalı, bugün bu diyelim ki dövizle yatırımını değerlendiren veya altında yatırımını değerlendiren vatandaşımızla alakalı şöyle bir durum söz konusu, altını ve dövizi bugünkü kurdan neyse bu kur bir kenara koyulacak ve süreç içerisinde diyelim ki dövize artış geldi, altına artış geldi bu artış kadar daire fiyatından bedel düşülecek. Dolayısıyla hiç kimsenin şu saatte dövizini, altınını kenarda tutmasını gerektiren bir durum söz konusu değil. Buradaki artışın tamamen birebir yansımasının verdiği peşinat kadar yansımasını daire bedelinden düşülecek. Bu çok önemli bir ayrıntı. Yine 12. ve 24. aylarda yüzde 15’lik ara ödemeler söz konusu. Geriye kalan 120 aylık tutar için ise aylık 0,98 vade farkıyla yüzde 60’lık kısım için banka ve kefil olmadan yüklenicilerimiz, idarelerimiz kendi bünyesinde kredilendirme yapacaklar. Bu da dairenin totaline baktığınızda yaklaşık yüzde 84 vade farkına geliyor. Yani bugün faiz oranlarının yüzde 2’lerde olduğunu düşünürseniz çok büyük bir fedakarlık var.”

Emlak Bankası’nda son durum

Kurum, Emlak Bankası’nın kurulmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini anlatarak, “İthal ikameli malların yerli üretimde katkı sağlaması adına bankaca çalışma yaptığımızı, yine Emlak Bankası ile sektöre ve gayrimenkul ile alakalı işlere destek olmak adına ithal malların burada üretilmesini sağlamak adına hızlı bir kuruluş süreci işletiyoruz. İnşallah bunu da çok kızsa zamanda kurup hem vatandaşlarımızın faydalanacağı hem de sektörün faydalanacağı bir banka olması yolunda hızlı adımlarımız var, inşallah yıl sonuna da bu süreci tamamlayacağız.” dedi.

“Yabancıya konut satışında yeni düzenleme…”

Yabancıların mülk edinmesine yönelik düzenlemeye ilişkin soru üzerine Bakan Kurum, “Buna ilişkin bir çalışma var. Süreç içerisinde detaylar belli olabilir. Şu anki şartlar belli. Detayları ileriki süreçte ilgili bakanlıklarımızca açıklanır. Buna ilişkin en azından hizmetin hızlandırılması noktasında ilgili bakanlıklarımız çalışıyor. Biz de sektör olarak takibini yapıyoruz.” cevabını verdi.

Kurum, kampanyaya katılan konutlarda hiçbir fiyat sınırlaması olmadığını aktararak, “Ancak şunun takibini yapacağımızı buradan yine vatandaşlarımızın bilmesini isteriz. ‘Kampanya başladı fiyat artıralım, satıldı fiyat artıralım’ söz konusu değil. Bugünkü şartlar ve fiyatlar neyse, bu şartlar ve fiyatlarda yüklenicilerimiz bunu gerçekleştirecek. Bunun takibini de biz inşallah yapacağız. Fiyat konusunda bir limit yok.” diye konuştu.

“Vatandaşı koruyacağız”

“Bakanlık olarak üretilen konutlarla ilgili çalışmalar yapılıyor ancak üretim aşamasında ya da üretilemeyen, özellikle kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili bakanlık ne tür bir çalışma yapmayı düşünüyor?” şeklindeki soruyu da Kurum, şu yanıtı verdi:

“Bundan sonra en azından teknik, mali yeterliliği olan firmaların bu işlere girmesi noktasında şartlarım olacak. Bu şartları getireceğiz Vatandaşın korunması, mağdur olmaması noktasında çalışmalarımız olacak. Bu düzenlemeleri yapacağız. Vatandaşımız tarafından da bakıldığı zaman, bu işi yapabilecek muhataplarla görüşmesi gerektiğini de net biçimde bilmesi gerekiyor. Yani ‘Bir birim fazla vereyim, bir bir metre kara fazla alayımdan’ bu işi yapabileceğine inandığımız yapılarla çalışması kentsel dönüşüm açısından büyük önem arz ediyor.”

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI