Konut satışlarında haziranda başlayan artış trendi ağustosta yeni bir boyut kazandı!

0
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt

TÜİK Ağustos 2020 istatistiklerine göre; Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %54.2 artarak 170 bin 408 oldu. Banka kredili konut satışları 2019’un ayına göre %122.6 artarak 76 bin 19 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %44.6 olarak gerçekleşti.

Gayrimenkul ve inşaat sektörüne kazandırılan destek paketinin kazanımlarının sürdüğünü belirten Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, satışlarda hazirandan başlayan artış trendinin ağustosta yeni bir boyut kazandığını ifade ederek şunları söyledi:

TÜİK’in açıkladığı ağustos rakamlara göre, satışlardaki yüzde 54.2’lik artış, yüksek satış performansının kronikleştiğini gösteriyor. Aynı tanımlamayı kredili satış oranı için de yapabiliriz. Satışlarda haziranda başlayan artış trendine paralel olarak kredili satışlarda rekor artış yaşanıyor. Açıklanan rakamlara göre, kredili satışlar, ağustos ayında yüzde 122.6 oranında artarak artış trendindeki yerini aldı. Çünkü hemen her kesimden yatırımcı, yükselişe geçen altın ve döviz fiyatları karşısında, sektörümüzü her zamanki gibi en çok güvendiği yatırım aracı olarak gördü. Destek paketinin sunduğu imkânları hangi koşulda olursa olsun değerlendirmek için harekete geçti. Sektörümüzde yatırımcı bereketi yaşadığımız tarihi bir dönemin içerisindeyiz. Ağustos ayı itibariyle yatırımcı profiline yabancı yatırımcı da katıldı. Yabancı yatırımcı, satın alma için gerekli fiziksel koşulların oluşmasıyla harekete geçti. Yabancı yatırımcı oranında ağustosta yüzde 8 ile yükseliş başladı. Kurdaki artış, uçuşların başlaması ve turizm sektöründeki hareketlilik, yabancı yatırımcı taleplerini satışa dönüştürdü. Konut geliştiriciler açısından son 3 aylık dönem, zorlu geçen 2 aylık dönemin yaralarının sarıldığı ve projelerin satışlarının tamamlanmaya başlandığı bir dönem oldu. Sektörümüzde sıkça tartışılan arz- talep dengesinde, ibre tersine döndü. Konut satışları, yılın ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, 23.5’lik bir artış gösterdi. 2020 yılının ilk yarısında 226 bin adede ulaşan ipotekli konut satışında, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 221’lik artış yaşandı. Stokların erime hızındaki artışın yıl sonuna kadar devam edeceğini düşünürsek, yeni konut ihtiyacı kaçınılmaz bir hal alacak diyebiliriz. İçerisinde bulunduğumuz dönem, önümüzdeki 2 yıllık planların yapıldığı, ötelenen projelerin yeniden masaya yatırıldığı bir dönem olacak.”
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin