Konut kredileri ağustosta 2.6 milyar lira arttı

0

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nda (BDDK) yer alan verilere göre ağustos başında 178 milyar 478 milyon olan konut kredisi hacmi ağustos ayının son iş günü olan 29 ağustosta 181 milyar 093 milyon liraya yükseldi. Ekonomi uzmanları aradaki 2 milyar 615 milyon liralık artışın ağustos ayı başında kamu bankalarının konut kredi faizlerini aylık 0.99 seviyesine indirmesinin etkisi olduğunu belirtiyor.

Mevduat hesaplarındaki paralar çözülerek yatırıma yönlenmeye başladı

Konut pazarında kamu bankalarının ağustos başında fiz oranlarını indirmesiyle başlayan hareketliliğin artarak devam edeceğini ifade eden Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, konuta olan talebin azalmadığını, vatandaşların uygun alım koşullarını beklediğine vurgu yaparak faizlerdeki indirimin çok önemli bir adım olduğunu, vatandaşların mevduat faizlerindeki parasını çözdürerek yatırıma yöneldiğini söyledi.

Maliyetlerdeki artışa karşın konut fiyatlarının artmadığına dikkat çeken Yetgin, yeni inşaat ruhsatlarının azaldığını, konutların artık erimeye başlayacağını ve 1-1.5 yıl kadar sonra konut stoklarının kalmayacağını dile getirdi.

İpotekli konut satışları yeniden hareketlendi

Ağustos ayında kamu bankalarının konut kredi faizlerini indirmesiyle birlikte konut satışlarında beklenen ivmenin kazanıldığını ifade eden Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Z. Altan Elmas, ağustos ayında 130-140 bin adetlik konut satışı beklediklerini belirterek şu an 1.20-1.35 seviyesinde olan özel banka kredi oranlarında da düşüş olacağını ifade etti.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin