Konut kredi faizleri daha düşer mi?

0

Temmuz ayının son haftası içinde Merkez Bankası’nın politika faizini 425 baz puan (yüzde 24’ten yüzde 19.75’e) indirmesinin ardından ağustos ayının ilk haftasında kamu bankaları da kullandırdıkları kredilerde faiz indirimine gitmişlerdi.

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank 180 ay vadede yeni ev alımlarında 500 bin liraya kadar konut kredisi kullanımlarında aylık faiz oranını yüzde 0.99 olarak uygulamaya devam ederken özel bankaların çok önemli olmayan miktarlarda faiz indirimlerine gitmesi dikkat çekiyor.

Şimdi gözler 12 eylül perşembe günü yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 eylül cumartesi günü Eskişehir’de yaptığı konuşmasının bir bölümünde Para Politikası Kurulu’nun bu toplantısına dikkat çekerek yaptığı  “İnanıyorum ki faiz daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz” açıklamalarının ardından Merkez Bankası’nın ikinci bir faiz indirimine gideceğine dair beklentiler güçlendi.

Önümüzdeki günlerde faizlerin nereye kadar indiğini, kamu bankalarının mevcut durumda iddialı olan konut kredisi faiz oranlarını daha da indirip indirmeyeceğini ve özel bankaların faiz indirimine ne şekilde katılacağını izleyip göreceğiz.

HABERDE GÜNCELLEME

Merkez Bankası 12 eylül 2019 perşembe günü faizlerde 325 baz puan daha indirdiğini açıkladı. 13 eylülde bir açıklama yapan İş Bankası 120 ay vadeye kadar konut kredilerinde faiz oranını 1.17’ye indirdiğini duyurdu.

Faizler üzerinde en önemli yön belirleyici olan Ziraat Bankası da yine 13 eylülde hafta kapanışına doğru yaptığı bir duyuruyla kurumsal kredi faiz oranlarını yıllık %13-%15.5 aralığına kadar düşürdüğü ifade edildi.

Açıklamada, “İhtiyaç kredisi faiz oranlarını da maaş müşterileri için aylık %1.25’e ve maaş dışı müşteriler için ise aylık %1.35’e düşürdüğü ifade edildi.

Konut kredileri minimum 0.99’da kaldı..

Açıklamada ayrıca “Konut kredilerinde 500,000 TL ve üzeri kredilerde faiz oranını aylık %1.19 olarak belirledi. 500,000 TL altındaki konut kredilerinde faiz oranı aylık % 0.99’dur” denildi.

Vakıfbank’tan da yapılan açıklamada maaş müşterileri için ihtiyaç kredisi faizi 60 ay vadeye kadar yüzde 1.45’ten yüzde 1.25’e düşüren VakıfBank, diğer müşteriler için ise 60 ay vadeli kredi faiz oranını yüzde 1.55’ten 1.35’e indirdi.

Konut kredilerinde ise 500 bin TL’ye kadar olan kredilerde aylık yüzde 0.99 faiz oranını koruyan banka, 500 bin TL üzerindeki konut kredilerinde faiz oranını aylık yüzde 1.15’e çekti.

Açıklamaya göre, 16 Eylül’den itibaren geçerli olacak bireysel faiz indirim kampanyası kapsamında kredi tahsis ücreti yüzde 0.5 olurken, bu ücret üzerinden yüzde 5 de Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) alınacak. Konut kredilerinde ise BSMV muafiyeti olacak.

Konut kredi faizleri 0.99’un altına inmedi..




****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin