7 Temmuz 2022 Perşembe
Ana SayfaManşetKiralar ödenebilecek gibi değil!

Kiralar ödenebilecek gibi değil!

Bazı semtlerde eski ve küçük dairelerin bile yanına yaklaşılamıyor!

Artan kiralar karşısında kiracılar endişeli, emlakçılar şaşkın.. Üstelik kiraları 10 bin lira bandında olan birçok bina yeni bile değil, hem eski hem de çok küçük.. Buna rağmen İstanbul’un birçok yerinde kiralık ev bulmak hiç de mümkün değil..

Kira artışında başı İstanbul çekerken fiyatların en çok yükseldiği ilçelerden biri de Kadıköy. İlçede ortalama kira bedeli nisan ayında 11.762 TL iken bu rakam mayıs ayında 17.381 TL’ye yükselmiş durumda.

Kadıköy’de 1+1 daire kiralarının 8-9 bin lira seviyelerinden başladığını belirten emlak danışmanı Sevda Kaya, şu anda 2+1 daireleri 12 bin liraya bulamadıklarını çünkü bu paralara rağmen hepsinin tutulmuş olduğunu, 20 bin liraya 3+1 dairelerin belki bulunabileceğini belirterek kendilerinin de bu kira bedelleri ve buna rağmen tutuluyor olmaları karşısında şaşkın olduklarını söyledi.

Kiraların fahiş oranlarda yükselmesinin nedeni nedir?

Bu sorunun nedeninin yeterince konut olmaması yada konut açığının olmadığına vurgu yapan ekonomist Prof. Dr. Mustafa Durmuş, 2002-2020 yılları arasında üretilen yeni konut sayısının 12.5 milyon olduğunu, yeni hane sayısının 4 milyon olduğunu, bu hesaplamalar göre her yeni aileye ortalama 3 konut düştüğünü söyledi. Durmuş’a göre konut fiyatlarının yükselmesinin nedeni konut eksikliği değil, ihtiyacı olanın mevcut geliriyle fahiş fiyatlı konutlara ulaşamaması..

Kaynak: Fox TV Ana Haber Bülteni

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
318 YAZI