24 Haziran 2024 Pazartesi
Ana SayfaManşetKiracı eve klima taktırırken mülk sahibinden izin almak zorunda mı?

Kiracı eve klima taktırırken mülk sahibinden izin almak zorunda mı?

Kiracı klima taktırdı, ev sahibi daireyi boşaltmasını istedi! Klima tahliye nedeni olabilir mi? Kiracı ev sahibinden izin almak zorunda mı?

Konuyla ilgili olarak Avukat Taylan Tekinalp şunları söyledi:

“Konuta klima taktırılması konutun duvarında delik açılmasına neden olabiliyor. Bu da konutta değişiklik veya yenilik yapılması anlamına gelir. Dolayısıyla eğer klimanın dış ünitesi ile bağlantı kurulabilmesi adına konutun duvarında delik açılması kaçınılmazsa, bu durumda Türk Borçlar Kanunu’nun 321’inci maddesi gereğince mutlaka kiraya verene danışılmalı ve onun yazılı onayı alınmalı.

Kiraya veren, klima taktırılmasına ve bu kapsamda duvarda delik açılmış olmasına yazılı olarak rıza göstermemişse, öncelikle sözleşmeye aykırılığın giderilmesi, yani klimanın sökülerek duvarın eski haline getirilmesi için kiracıya yazılı olarak en az 30 gün süre vermeli. Verilen süre içerisinde taşınmaz eski haline getirilmezse sözleşmenin feshedilmesi için dava açılabilir.

Yazılı olarak kiracıya bu konuda bildirim yapılmamışsa, yapılan bildirimde süre verilmemişse veya 30 günden az süre verilmişse, verilen sürenin dolması beklenmemişse ve süre içerisinde kiracı tarafından aykırılık giderilmişse, ev sahibi kiraya veren sözleşmenin feshini ve taşınmazın tahliyesini isteyemez.”

(Kaynak: İsmail Sarı – Hürriyet)

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI