Kira Vergisini Kim Verir?

Kimler kira vergisi vermek zorundadır, kira gelir vergisi ödemeyenler kimlerdir haberimizin detaylarında anlatılmıştır...

0
Kira vergisi vermek

Elinde bulunan gayrimenkulünü ya da meskenini kiraya veren herkes istisna sınırlarını aşıyorsa beyanname vererek kira vergilerini vermek durumundadır. Burada ince bir ayrıntı söz konusudur her beyanname verenin de kira vergisi vermesi söz konusu değildir. Bunun nedeninin ne olduğuna gelince ise gayrimenkulden kar ya da gelir alınmasıdır. Yani eğer ki kiraya verilmiş olan bir konut belirlenmiş olan sınırları aşıyorsa bu durumda beyanname verilmesi gibi bir zorunluluk söz konusudur ve bunu da Maliye Bakanlığı’na bildirmesi gibi bir yükümlülüğü vardır.

Bu durum kişinin kiraya verdiği gayrimenkulden kar elde ediyor demektir. Ama bazı insanlar bunun yanı sıra bazı giderlere de katlanıyor olabilir. Burada gayrimenkulünü kiraya vermiş olan kişi geliriyle değil kazancına istinaden vergi vermek durumundadır.

Yani kısaca şunu söyleyebiliriz ki beyanname sınırındaysanız bu durumda beyanname vererek durumu Maliye Bakanlığı’na bildirmek durumundasınız. Yapılacak olan hesaplamalar sonrasında ödeyeceğiniz vergi tutarı ortaya çıkarılacak ve siz de bu vergiyi bir sonraki yılın Mart ve Temmuz aylarında ödemek durumundasınız. Mükellefiyet bunu gerektirir.

Kira vergisini kimler verir

Kira Gelir Vergisi Ödemeyenler?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kira vergisi vermeniz farklı bir konudur kiranıza ilişkin beyanname vermeniz farklı. Eğer ki gayrimenkulünüz bir işyeri ya da mesken ise burada bir limit yoktur. fakat beyanname verdiniz diye de vergi vermek durumunda değilsiniz. Burada vergi ödediğiniz zaman hesaplanmış olan sonuçtan iş yeri ya da mesken gibi kira geliri elde ediyorsanız bu durumda giderler düşebilir. Ancak bunu da Maliye Bakanlığı’na ispat etmek durumundasınız.

Burada da kira gelir vergisi ödemeyenler kimler derseniz beyanname verilme sınırının üzerinde olanlar vergi verirler bu sınırın altında kalan kişiler vermezler.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin