20 Mayıs 2024 Pazartesi
Ana SayfaManşetKİPTAŞ'ın gerçekleştireceği kentsel dönüşümün faizini İBB ödeyecek..

KİPTAŞ’ın gerçekleştireceği kentsel dönüşümün faizini İBB ödeyecek..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketlerinden İstanbul Konut İmar Plan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİPTAŞ) tarafından gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projelerinde vatandaşların kullanacağı banka kredilerinin faizini İBB ödeyecek.

İBB Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Evlerini dönüştürenlerin 1 milyon TL’ye kadar kullanacakları kredilerin faizlerini ödeyelim’ teklifini onayladı.

İBB Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda, İBB iştiraki KİPTAŞ, İstanbul İmar A.Ş. ve BİMTAŞ tarafından yürütülen “İstanbul Yenileniyor” projesi kapsamında, uygun bulunan yapılar İBB iştirakleri garantörlüğünde yenilenecek. Karar kapsamında, riskli olarak tespit edilen binasını yenilemek isteyen hak sahipleri, yapılarının dönüşümü için bankalardan kredi kullanacak. İBB Meclisi kredilere piyasa şartlarında faiz desteği sağlanabilmesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bankalarla protokol imzalama yetkisi verdi. Hak sahibi, İBB ile protokol imzalayan bankalar arasından istediği bankadan kredi kullanmakta serbest olacak. İBB Meclisi ayrıca, İBB’nin yetkisindeki Riskli Alan ve Rezerv Yapı Alanı sınırları içinde kalan binalardaki kiracılara, 12 ayı geçmemek üzere aylık 4 bin 500 TL’ye kadar, hak sahiplerine 48 ayı geçmemek üzere aylık 4 bin 500 TL’ye kadar, riskli tespit edilen toplam 318 adet binada yaşayan maliklere de, 18 ayı geçmemek üzere aylık 4 bin 500 TL’ye kadar, kiracılara 12 ayı geçmemek üzere aylık 4 bin 500 TL’ye kadar, 318 adet binada ikamet etmeyen maliklere ise 18 ayı geçmemek üzere aylık 3 bin TL’ye kadar kira yardımı yapılması için İBB Encümeni’ne yetki verilmesini de oy birliğiyle onaylandı.

Böylece İstanbul’da kentsel dönüşümün de hızlanması hedefleniyor.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI