Kentsel dönüşüm kira yardım miktarı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) göre uygulanan uygulama kapsamında 2018'de İstanbul, Ankara ve İzmir'de 960 lira kentsel dönüşüm kira yardımı yapılacak. 

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre uygulanan uygulama kapsamında 2018’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de 960 lira kentsel dönüşüm kira yardımı yapılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelindeki kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılmasını sağlamak amacıyla bir takım önlemler alınıp, destekler veriliyor. Bu kapsamda riskli alanların ve riskli yapıların kentsel dönüşüm kapsamında sağlıklı ve güvenli yaşam alanları haline getirilmesi amacıyla 31 Aralık 2012’de çıkarılan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunuyla, riskli yapı olarak tespit edilen yapılardaki hak sahiplerine kentsel dönüşüm çalışmaları yapılacak kira yardımı yapılıyor. Yardım miktarı da TÜFE oranlarına göre yapılıyor.

En düşük kira 595, en yüksek 960 lira oldu

Bakanlık tarafından bu yıl verilecek kentsel dönüşüm kira yardım miktarı TÜFE oranına göre yeniden belirlendi. Bu kapsamda illere göre kira yardımları en düşük 595 lira, en yüksek 960 lira olarak belirlendi.

Yeni rakamlara göre kentsel dönüşüm kira bedeli Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük ve Kilis’te 595 lira oldu. Bu şehirlerde kiracılara bir kereye mahsus bin 190 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 2 bin 975 lira ödenecek.

Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce’de ise kentsel dönüşüm kira yardımı 675 liraya yükseldi. Bu illerdeki kiracılara bir kez olmak üzere bin 350 lira, sınırlı ayni hak sahibine 3 bin 375 lira ödeme yapılacak.

Kira yardımı 755 lira olan Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale’de ise kiracılara bin 510 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 3 bin 775 lira verilecek.

Kentsel dönüşüm kira yardımı Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van’da 830 lira olarak belirlendi. Bu şehirlerde kiracılara bir kez olmak şartıyla bin 660 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 4 bin 150 lira verilecek.

Söz konusu yardımın 905 lira olarak belirlendiği Adana, Antalya, Bursa ve Konya’da da kiracılara bir kereye mahsus olmak üzere bin 810 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise 4 bin 525 lira ödenecek.

3 büyük şehirdeki rakamlar

Kentsel dönüşüm kira yardımının 860 liradan 960 liraya yükseltildiği üç büyük şehir Ankara, İstanbul, İzmir’de de kiracılara bir kez olmak şartıyla bin 920 lira, sınırlı ayni hak sahibine ise yine bir kez olmak üzere 4 bin 800 lira aktarılacak.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin