Reklam
3 Ekim 2022 Pazartesi
Ana SayfaSektörden HaberlerKDV İle Kendi Kafamıza Kurşun Sıkıyoruz

KDV İle Kendi Kafamıza Kurşun Sıkıyoruz

Ağaoğlu Grubu, sorunu çözerek ruhsatını aldığı projeyi ‘yabancı ortak' ile gerçekleştirmeye sıcak bakıyor.

Avrupa'daki kriz yüzünden hedef kitlesini Körfez'e yönlendiren ve projeyi Araplar'a göre revize eden Ali Ağaoğlu, "Arkeolojik SİT alanını kültürel alan olarak koruyacağız. Yabancı gruplarla görüşüyoruz. 5 milyar dolara malolacak projeye yatırım ve pazarlama ağı açısından güçlü bir yabancı ortak bulduğumuz anda başlayacağız" dedi.

2006 yılında Net Holding'ten hasılat paylaşımlı aldığı yaklaşık 10 bin dönümlük Arazi üzerinde dev bir turizm kenti yaratma iddiası ile ‘Bodrum-Milas Gayrimenkul ve Turizm Geliştirme Projesi'ne başlama kararı alan ancak Temmuz 2008'de başladığı proje, eski Yunan ve Roma kalıntılarını içerdiği gerekçesiyle Anıtlar Genel Kurulu tarafından durdurulan Ağaoğlu Grubu, sorunu çözerek ruhsatını aldığı projeyi ‘yabancı ortak' ile gerçekleştirmeye sıcak bakıyor.

Araplar'a özel revizyon

2008 yılının ikinci yarısında küresel ekonomik krizin de etkisiyle projenin hedeflediği Avrupa pazarı durağanlığa geçince bekleme kararı alan Ağaoğlu, 2010 yılında koruma imar planının çıkması ve ruhsatı almasıyla rahat bir nefes aldı ancak krizin etkilerinin sürmesiyle projeyi Körfez ülkelerine pazarlayacak biçimde revize etmeye yöneldi.

Mütekabiliyet Yasası'nın çıkmasının ardından projedeki adımlarını hızlandıran Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, bu projede hem yatırımda hem de pazarlamada güçlü bir yabancı ortakla işbirliğine de sıcak baktığını açıkladı. Projenin yatırım bedelinin 5 milyar doların üzerinde olacağını kaydeden Ağaoğlu, "Mütekabiliyet Yasası'nın da çıkmasının ardından ağırlıklı olarak Körfez ülkelerinden projelerimize ortak olmak isteyen pek çok fon ve şirket ile görüşmelerimiz sürüyor. Henüz netleştirdiğimiz bir görüşme yok. Ama özellikle Bodrum'daki projemizde yatırım ve pazarlama ağı açısından güçlü bir yabancı şirket ile ortak ilerlemeyi planlıyoruz. Böyle bir ortak bulduğumuz anda projeye başlarız" diye konuştu. Projedeki tarihi kalıntıların arkeolojik SİT alanı olarak proje içerisinde korunacağını kaydeden Ali Ağaoğlu, "Bu alana gerekirse kendimiz de sponsor olarak kültürel anlamda bir çekim merkezi olmasını sağlayacağız" dedi.

Projeyi Avrupa'nın içinde bulunduğu kriz ortamı sonrası Körfez ve BDT ülkelerine pazarlayacak şekilde revize ettiklerini kaydeden Ali Ağaoğlu, "Projedeki evleri ilk olarak Avrupalılar'a göre hazırladığımız için küçük tutmuştuk, artık Körfez vatandaşlarının sevdiği şekilde büyük villalar üzerinde çalışıyoruz. Villaların adedi henüz belli değil. Ama projeyi 12 ay yaşayacak şekilde tasarlıyoruz" dedi. Proje ile Bodrum'a yeni ve planlı bir Bodrum daha kazandıracaklarını belirten Ali Ağaoğlu, projenin 2 golf sahası, 5 yıldızlı 5 otel, kongre ve sergi salonları, kır evleri, villalar, oyun alanları, spor kulüp ve tesisleri ile eğlence ve alışveriş merkezleri ile dev bir turizm kenti olacağını hatırlattı.

Ağaoğlu'nun 2008 yılında ilk etapta hayata geçirilecek 18 delikli golf sahasının çimlendirilmesi çalışmalarını tamamladığı proje, Türkiye'nin en önemli turizm alanlarından biri olan Muğla-Milas'ın Mandalya Körfezi kıyılarında gerçekleştirilecek. Toplam 9.5 milyon metrekare büyüklüğündeki Arazi üzerinde hayata geçirilecek proje, Bodrum'a 25 km; Bodrum-Milas Uluslararası Havaalanı'na 5 km uzaklıkta bulunacak.

Londra'da yazın ruhsatı alacak, İran'dan Rusya'ya satış ofisi zinciri kuracak

İran, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve Azerbaycan gibi Körfez ve BDT ülkelerinde satış ofisi veya temsilcilik oluşturmayı planladıklarını kaydeden Ali Ağaoğlu, bunun için özel bir satış ekip oluşturduklarını, 2013 yılından itibaren bu ülkelerde ağırlıklarını artıracaklarını kaydetti. Ali Ağaoğlu, bu bölgelerde tanıtılacak proje portföyünde Bodrum'daki projelerinin en gözde projeler arasında olacağını ifade etti. Ali Ağaoğlu, Türkiye'de ise önümüzdeki dönemde yabancı firmalarla kurulacak işbirlikleriyle Türkiye'de yine yabancıya satılmak üzere projeler geliştirilmesinin gündeme geleceğini sözlerine ekledi.

Londra'da finansın kalbinin attığı City'ye yakın Canary Wharf bölgesinde 157 ve 122 metrelik 2 kuleden oluşacak projede 5 yıldızlı otel, ofis katları ve 400 adet rezidans daire planladıklarını hatırlatan Ali Ağaoğlu, projenin ruhsatını Temmuz, Ağustos gibi almaya yakın olduklarını belirterek şöyle devam etti:

"Biz 54 kat istiyorduk, onlar 47 kat diyorlardı. Şimdi 51'de anlaştık. Bu yılın üçüncü çeyreğinde başlamayı planladığımız projenin satışlarına ise 2013'te start veririz. Bir noktada anlaşarak ruhsatı yakında almayı öngörüyoruz" diye konuştu. Ali Ağaoğlu, 77 bin metrekareden oluşan bu projede Körfez, Çin, Hindistan ve BDT ülkelerini hedeflediklerini, projenin yüzde 20'sini de Türkler'e satmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

KDV'yle kendi kafamıza kurşun sıkıyoruz

Sektörde projesi, yeri, fiyatı, konsepti ve ödeme koşulları makul projelerde satış sıkıntısı yaşanmadığını ancak eski konut alma iştahının da bulunmadığını söyleyen Ali Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, KDV'yi artırma yanlışından dönülmesi gerektiğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu: "Kayıtdışını tetikleyen ve negatif etki yaratan KDV artışının, depreme karşı nitelikli konut hamlesi başlatmasıyla insani bir yön de taşıyan inşaat sektörüne getirilmeye çalışılması, kendi kafamıza kurşun sıkmak demek. KDV'nin semtlere göre değişmesi, sağlıklı bir ölçüm yöntemi olmayacağı için mahkemeye taşınacak çok olay olacaktır. En makulu KDV'nin metrekare bazında belirlenmesi. Ancak metrekare bazında bir kademelendirmeye gidilebilir."

Maslak'ta satışlar sonbaharda start alıyor

Maslak Ayazağa'da 242 dönümde Cumhuriyet tarihinin en büyük gayrimenkul projesi olarak konumlandırdığı ve 5-6 bin konutun yanı sıra ticaret ile turizm imarına imkan veren projede inşaata 2 ay önce başladıklarını, satışların ise sonbaharda start alacağını açıklayan Ali Ağaoğlu, Çekmeköy, Bahçelievler, Bakırköy'deki yeni projelerle birlikte toplamda 10 bin konut hedeflediklerini hatırlattı. Şirketin 2014 yılında tamamlayacağı 738 dairelik My Home Maslak projesinde satışlar yüzde 80 seviyesine geldi, Ataşehir'deki Andromeda Plus projesinde ise satışlar sürüyor.

Kaynak: Vatan

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
325 YAZI