Karadeniz doğalgazı Filyos ekonomisini hareketlendirecek

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin Filyos Limanı’ndan karaya çıkartılacağını açıklamasından sonra gözler Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesine çevrildi.

Valiliğin Polisevi’nde düzenlediği 2020 Yılı Değerlendirme Toplantısına katılan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Filyos’taki gelişmeleri ve kent ekonomisine sağlayacağı katkıları anlattı.

Filyos Limanı’nın yüzde 99 oranında tamamlandığını kaydeden Vali Tutulmaz, değerlendirme toplantısında şunları söyledi:

“İlimiz geleceği açısından önemli projelerden bir tanesi Filyos Vadi Projesi. Burası birkaç projenin birlikte olduğu bir proje. Liman, endüstri bölgesi, serbest ticaret bölgesi, lojistik bölgesi, onun arkasında OSB, sera OSB, aslında Filyos vadisini Devrek ilçesine kadar götüren alanda bir çalışma. Önümüzdeki yüzyılda bu bölgenin yılı olarak görebiliriz. Bunlar kısa vadede sanayinin üretimin, ülkemizin gelişmesinin önemli merkezlerinden biri olacak.

Bu bölge içerisinde doğalgazın borularının hazırlanması, döşenmesi yine sondaj çalışmalarında 2 binin üzerinde kişi çalışmaya başlayacak. 2 binin üzerinde orada bir istihdam olacak.

2 bin kişinin harcamasının bir kısmını Zonguldak’ta bırakıyor olması önemlidir ama uzun vadede o gazın buraya çıkmasının ilimiz açısından önemi vardır.

Dağıtma ana hatta buradan gidiyor olması ilimizin yeniden ülkemizin önemli illeri arasına sokuyor. Bu da geleceğe yönelik umutla bakmamız anlamına geliyor. Burada doğrudan ilk etapta sadece endüstri bölgesinde 12 bin kişinin çalışacağı beklentisi var.

Buna serayla ve OSB’ler ile orada 20 bin kişi üzerinde bir çalışan olacak. Çalışanlarla, aileleriyle orada büyük bir hareketlilik olacak. İlimiz adına sevindirici bir durum.

Bu anlamda istihdam anlamında ihtiyaç iş gücüne yönelik çalışmalarımız olacak. Cam ve çelikle ilgili o bölgede çalışmalar olacak. Ne tür iş gücü gerekiyorsa ona göre eğitimler verme kanaatindeyiz.”
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin