Kaçak şehre imar barışı olmasın!

Kartal'da yıkılan bina akıllara hemen beklenen depremin sonuçlarının tahmin edilenden de kötü olabileceği getirdi.

0

İstanbul’un Kartal ilçesi Orhantepe mahallesinde bulunan ve alt katında bir tekstil atölyesi ile üst katlarda ailelerin yaşadığı dairelerden oluşan 7 katlı bir binanın kendi kendine yıkılması ve yaşanan can kayıpları kafaları karıştırdı. Yıkılan binanın 3 katının kaçak olduğu, iş yerinin ise ruhsatsız olduğu açıklandı.

İstanbul’daki binaların yüzde 70’inin kaçak durumda olduğunu belirten Jeofizik Yüksek Mühendisi Ahmet Ercan kentte 1 milyon 600 bin yapı olduğunu ve olası bir depremde 1 milyon 100 bin binanın etkileneceğini söyledi. Devletin para kazanmak için yaptığı imar barışıyla birlikte kaçak yapıların yapı kayıt belgesi almasının faturasının çok ağır olacağını dile getiren Ahmet Ercan; “Kaçak şehre imar barışı olmasın” dedi.

Kuzey Anadolu kırığında sarsıntısız sürtünmeli yürümenin oluşmasıyla İstanbul ve Tekirdağ kırıklarında beklenen deprem büyüklüğünün yüzde 10 azaldığını ifade eden Ercan; yıkıcılığın da dörtte bir oranında düştüğünü, onda bir kadar oranda enerjinin boşaldığını söyledi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin