İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm çalışması başlıyor..

0

İzmir’de deprem dönüşümü başlıyor

Yerinde ve rezerv alanda ilk etapta hayata geçirilecek 1841 konut ve 208 dükkanın temel atma töreni bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılacak. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) eliyle, depremde yıkılan ve ağır hasar gören 7 ayrı konut alanında 1.444 konut ve 208 dükkan yapılacak. İlk etapta temeli atılan konutlar içinde 397 adedi ise rezerv alanda yer alacak.

İzmir’de gazetecilerle bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını başlattıklarını belirterek şunları söyledi:

“İzmir’de yaklaşık 3 bin 500’ü rezerv alanda 1500’ü yerinde 5 bin konut yapılacak. Bugün temeli atılacak 1841 konutta teslimler ağustosta yapılacak. Diğer konutlarda da temel atma mart atına kadar tamamlanacak. Tüm konutların teslimi 1 yılda yapılacak.

İzmir’e afet kaynaklı toplam yatırımımız 2.5-3 milyar lira olacak.

Rezerv alanında konut sayısı 8 bine çıkacak. Stok konutlarla İzmir’in kentsel dönüşümünü hızlandıracağız. Burası şehrin adeta yeni bir uydu kenti olacak.”

İzmir genelinde dönüşümde; Karabağlar, Buca, Karşıyaka, Kemalpaşa, Menemen ve Narlıdere ilçeleri sınırları içerisinde toplam 8 adet riskli alan bulunuyor. Şu ana kadar 20 bin binada, 50 bin bağımsız birimde riskli yapı tespiti yapıldı. 42 bin bağımsız birimin yıkımı gerçekleştirildi.

Rezerv alanda sekiz bin konut

Yatırım değeri 800 milyon TL olan bin 841 konutluk ilk etap deprem dönüşümüne vurgu yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, rezerv alanda planlanan 3 bin 500 konut için çalışmaların devam ettiğini mart sonuna kadar burada da temel atmaların yapılacağını söyledi. Rezerv konut sayısını artıracaklarını açıklayan Kurum, “Bu alan sekiz bin konut yapmaya müsait. Konut sayısını artırarak, İzmir’in kentsel dönüşümünü hızlandıracağız. Burası şehrin adeta yeni bir uydu kenti olacak” dedi.

Üç milyar TL yatırım

Elazığ ve Malatya’da yapılanların aynısını sel ve deprem gibi doğal afetlerden zarar gören İzmir için de yapacaklarını kaydeden Bakan Kurum, İzmir’deki afet konutları için 2,5-3 milyar TL’lik yatırım yapılacağını vurguladı. “İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını başlatmış oluyoruz” diyen Bakan Kurum, ilk etap teslimlerin ağustosta olacağını, kalanların ise bir yıl içinde hak sahiplerine yapılacağını ifade etti.

42 bin bağımsız birim yıkıldı

Depremden etkilenen Karaburun ilçesinin köylerinde de yeni köy evleri inşa edeceklerini anlatan Kurum, şöyle konuştu: “Şu ana kadar İzmir’de, yaklaşık 20 bin binada yani yaklaşık 50 bin bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık. Bunlardan 42 bin bağımsız birimin yıkımını gerçekleştirdik. 2002-2021 yılları arasında, İzmir’de kira yardımı, proje uygulamaları, kamulaştırma, hizmet alımları gibi başlıklarda 407 milyon lira destek sağladık.”

Rızabey Apartmanı’nda hayatını kaybedenler anılacak

AFAD Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de bulunduğu bir toplantıya katılan Bakan Kurum, depremde ailesini kaybedenlerden gelen talebi yerine getirdiklerini açıkladı. 38 kişinin hayatını kaybettiği Rızabey Apartmanı’nın yeşil alan olarak kalacağını belirten Kurum, “Depremden 91 saat sonra kurtarılan Ayda bebek de bu binadaydı ve burası depremin simge yapısı oldu. Bu nedenle alanı yeşil bırakmaya ve depremde hayatını kaybedenlerin anılacağı bir mekan yapmaya karar verdik” dedi

Komşular ayrılmayacak

Bayraklı’daki yedi proje alanında yıkılan 1 bin 571 konutun yerine mükerrer daire sahipliği nedeniyle 1 bin 444 konut yapılırken, yeni binalarda zemin iyileştirmesi için yer üstünden daha fazla beton yer altında kullanılacak. 2+1 ve 3+1 daireler ile dükkanların yer aldığı yeni projelerde eski komşuluk ilişkileri de dikkate alındı ve yıkılmadan önce yan yana olan bazı bina sakinleri aynı blokta olacak şekilde projeler tasarlandı.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin