21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaManşetİstanbul'da kira artışlarına kentsel dönüşüm etkisi..

İstanbul’da kira artışlarına kentsel dönüşüm etkisi..

İstanbul’da kiralar fahiş zamlandı. Bazı semtlerde yüzde 50-60’lara varan oranlarda fiyat artışları var..!

İstanbul’da kiracılar dertli. Kiralık ev bulmak zorlaştı. Üstelik kiralar da fahiş arttı. 1-2 sene önce aylık kirası 3 bin TL olan evler bugün 4-5 bin liradan başlayan fiyatlarla kiraya veriliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa şunları söyledi:

“Kiralardaki bu artış ilk Kadıköy’de; Suadiye, Bostancı, Göztepe gibi semtlerde ev sıkıntısıyla başladı. Bunun da en büyük sebebini başta kentsel dönüşüm olarak düşündük. Bu bölgelerde şu anda 3 bine yakın bina dönüşüm için yıkılıyor. Bu da kaba taslak bir hesap ile yaklaşık 50 bin tane konut demek. Yoğun talebin olduğu bölgede fazla ev de yoksa ne olacak? Fiyatlar otomatikman yükselecek. Avcılar başa olmak üzere o bölgede Küçükçekmece, Bağcılar gibi ilçelerde şu anda kentsel dönüşüm uygulanıyor. Özellikle Avcılar’a baktığınız zaman 3-5 binadan bir tanesi şu anda yıkılıyor.”

Konut kira artışına etki eden faktörler

Emlakçılara göre kiralardaki fiyat artışına kentsel dönüşüm, pandemi, üniversitelerin açılması ve yabancı yatırımcıların konut talebi yol açtı. Aynı ev yeniden kiralandığında yarı yarıya varan oranlarda artışlar görülüyor.

Tüketici derneklerine çok sayıda şikayetler ulaşıyor

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, birçok ev sahibi çeşitli bahanelerle, yasada belirtilmeyen gerekçelerle kiracılarını evden çıkarmakta olduğunu, onları TÜFE ortalamasının üzerinde kira artışına zorladıklarını veya kiracılarını evden çıkartarak daha yüksek kiralık fiyatla evlerini bir başka kişiye kiraya vermek istediklerini belirerek tüketici derneklerine çok sayıda şikayetler geldiğini söyledi.

Uzmanlar kira fiyatları konusunda mutlaka bir gözetime ve denetime ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Ev sahibinin eline koz vermemek adına mutlaka mevcut kiraların zamanında ödenmesi gerektiği uyarısında bulunuluyor.

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI