İstanbul’da 2 koronavirüs mezarlığı!

0

İstanbul’da koronavirüsten hayatını kaybedenler için Avrupa yakasında Sarıyer Kilyos’ta, Anadolu yakasında Beykoz ile Çekmeköy sınırları arasında kalan Yukarı Baklacı mevkiinde olmak üzere 2 mezarlık yeri tespit edildi. Cenaze sahipleri isterlerse cenazelerini, 6 ay ya da 1 yıl sonra aile mezarlığına nakledebilecek. Koronavirüsten ölenlerin cenazeleri prosedür gereği tabutla gömülüyor.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, aile mezarlıkları tabutla gömü işlemine uygun olması halinde cenazeler, aile mezarlıklarına gömülebilecek.

Ölüden koronanın bulaşma riski olmadığını belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın; “Virüsün toprağa, oradan bitkiye, oradan da insana bulaşma gibi bir yolu yok. Virüsü hayatta kalanlar bulaştırıyor. Koronavirüsten ölenlere normal defin işlemi yapılıyor. Cenaze ile temas edenlerin bütün önlemleri almaları, cenaze sahiplerinin de taziye ortamları yaratmamaları gerekiyor. Asıl bulaşma yolu cenaze namazındaki kalabalıklar. Cenazeyi yıkayan kişinin de maske, gözlük, eldiven ve önlük takması lazım. Kefenleyip mezara koyduktan sonra etrafa virüs bulaşması söz konusu değil. Tabuttan su sızıyorsa, buna dokunmak, elini yüzüne götürmek tehlikeli. Yani cenazeyle temas eden kişi tüm önlemleri alırsa, cenazeyi gömen kişilerin koruyucu tedbirleri varsa, tabutla da kefenle de gömebilir. Toprakla örttükten sonra bir problem kalmıyor.” dedi.

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin