İstanbul, turizmde son 5 yılın en iyi performansını yakaladı

0

İstanbul, turist sayısında 2013 yılı rakamlarını yakaladı. Turizm Bakanlığı verilerine göre bu yılın ilk yedi ayında İstanbul’a gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.8’lik artış kaydederek 8.4 milyon kişiye ulaştı.

Bu rakamlarla birlikte bu sene son 5 yılın en iyi performansı yakalanmış oldu. İstanbul, aynı zamanda bu dönemde en çok yabancı turist tarafından ziyaret edilen şehir ünvanını elinden bırakmadı.

İstanbul’un küresel turizm hareketinde de etkisi büyük. Mega şehir, dünyada en çok turistin geldiği şehirler arasında sekizinci sırada bulunuyor.

Kente gelen yabancı ziyaretçiler arasında ilk sırada 641 bin turist sayısıyla Almanlar yer alıyor. İkinci sırada 502 bin turistle İranlılar, üçüncü sırada ise  392 bin turistle Ruslar bulunuyor.

İstanbul sadece komşu ülkelerden ve yakın coğrafyalardan değil, uzak ülkelerden de ziyaretçi çekiyor. Bu dönemde şehire ABD’den 267 bin, Çin’den 223 bin turist geldi.

İstanbul’a olan ilginin sonbaharda düzenlenecek festivallerle birlikte daha da artması bekleniyor. Şehirde 11’i eylül ayı içinde olmak üzere yakın zamanda müzikten kahveye geniş bir yelpazede 16 festival düzenlenecek. Türkiye’de festival ekonomisinin ulaştığı büyüklüğün ise 750 milyon liraya ulaştığı belirtiliyor.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin