İstanbul Finans Merkezi ne zaman bitirilecek?

0

Sabah Gazetesi tarafından 2.’si gerçekleştirilen “Türkiye 2023 Zirvesi” Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Finans Merkezi’nin 2021’in sonunda tamamlanması planlanıyor

Zirvede yaptığı konuşmasında kentsel dönüşümden İstanbul Finans Merkezine, dar gelirliler için yaptırılacak konutlardan marka şehirlere kadar pek çok konuda açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Finans Merkezi hakkında da bilgiler verdi. İstanbul’u dünyanın önemli finans merkezlerinden biri haline getirecek çok önemli bir adımı Ataşehir’de İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin yapımıyla attıklarını belirten Kurum, sadece İstanbul’u ve ülkemizi değil, yakın Avrupa’yı ve Ortadoğu’yu ilgilendiren finans merkezinin inşaatını hızlandırdıklarını ve 2021 yılı sonu itibarıyla da tamamlamak istediklerini söyledi.

Murat Kurum’un zirvede yaptığı konuşmasında açıklamalarda bulunduğu bazı başlıklar ise şöyle oldu:

Marka Şehirler

75 milyon 666 bin vatandaşın şehirlerde, 6 milyon 337 bin vatandaşın ise köylerde yaşadığını kaydeden Bakan Kurum; “Tarımdan sanayiye, ulaşımdan yeşil alanlara kadar şehirlerimizin 100 yıllık planlamalarını yapmak için Türkiye Mekansal Strateji Planı’nı ortaya koyuyoruz, 2020 yılı içerisinde bu planı tamamlayacağız. İnsan merkezli bir kentsel dönüşümle; afetlere hazır, kimlikli, kişilikli, engelli dostu marka şehirleri inşa etmek istiyoruz. Coğrafi bilgi sistemlerini geliştiriyor, şehirlerimizin dijital dönüşümünü tamamlayacak adımları atıyoruz. Enerji verimli, sıfır atık uyumlu ve akıllı teknolojilerle donatılmış yapılar inşa ediyoruz” dedi.

Kentsel Dönüşüm

Bugüne kadar 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünün sağlandığını belirten Kurum, bu projelere 13 milyar lira kaynak aktarıldığını bununla birlikte evleri dönüşüme giren vatandaşlara kira ve faiz yardımı, hibe, kamulaştırma gibi birçok destek verdiklerini hatırlattı.

Kentsel dönüşümün yol haritasını çizdiklerini kaydeden Bakan Kurum, “Türkiye’de 1.5 milyon acil öncelikli dönüştürülmesi gereken konut var. Her yıl 300 bin konut dönüştürmek suretiyle 5 yıl içerisinde bu dönüşüm sürecini tamamlamak istiyoruz. 300 bin hedefin bir kısmını biz gerçekleştireceğiz. Bu yıl 25 bini İstanbul’da olmak üzere 65 bin konutun dönüşümünü başlattık. İstiyoruz ki 2023’te ülkemiz her alanda dünyayla yarışır bir ülke haline gelsin” şeklinde konuştu.

Orta ve Dar Gelirliye Yılda 150 Bin Konut

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte vatandaşın ev sahibi olmaları için önemli bir proje hazırlığında olduklarını söyleyen Bakan Kurum, tüm şehirleri kapsayacak şekilde, alt ve orta gelir grubuna hitap eden projeleri yapacaklarını, yıllık 150 bin konut hedefinin olacağı çok anlamlı projeyi gerçekleştirmiş olacaklarını kaydetti.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin