27 Şubat 2024 Salı
Ana SayfaManşetIntercity, ihaleyi kazanamazsa İstanbul Park'tan çıkacak..

Intercity, ihaleyi kazanamazsa İstanbul Park’tan çıkacak..

İstanbul Tuzla Akfırat mevkiinde 2003 yılında yapılan ve 2005 yılında ilk kez Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park Pisti’ne tahliye kararı çıktı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 18 Temmuz 2003 tarihinde büyük hissedarları arasında TOBB ve İstanbul Ticaret Odası olan Formula İstanbul Yatırım A.Ş. (FİYAŞ) ile sözleşmesi 20 yıllık kira sözleşmesi imzalamıştı. Türkiye Grand Prix’sinin, 2011’den sonra Formula 1 takviminden düşmesinin ardından İstanbul Park’ın işletmecisi FİYAŞ, pisti 10 yıllığına kiraya çıkardı. Bu ihalede pist Intercity’ye kiralandı.

Intercity’nin anlaşması 18 Temmuz 2023’te sona erdi ancak Intercity, pisti boşaltmadı ve bu konu taraflar arasında anlaşmazlığa sebep oldu. Bu durum pek basına yansımamıştı ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tahliye sürecinin 24 Temmuz 2023 tarihinde başlattığı öğrenildi.

Yüklenici firma FİYAŞ’tan taşınmazı tahliye ederek boş bir şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi istendi. FİYAŞ’ın ise 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle taşınmazı tahliye sürecine kadar olan kullanım bedelini de ödeyerek boş bir şekilde teslim edeceğini bildirdiği iddia edildi. Pist için 2024 yılında yeni bir ihale düzenleneceği öğrenildi. İstanbul Park en son 2020 ve 2021 yıllarında Formula 1’e ev sahipliği yapmıştı.

Öte yandan, otomotiv sektörünü yakından takip eden gazeteci Emre Özpeynirci Intercity’nin sahibi Vural Ak’ın ‘İstanbul Park’ta tahliye kararı’ haberlerine ilişkin açıklama yaptığı belirtti. Ak, açıklamada, “Normal bürokratik yazışmalar bunlar. Yeniden ihale açılacak ve biz de ihaleye gireceğiz, sonuç o zaman belli olacak. Kazanırsak kiracı olarak devam edeceğiz, kazanamazsak çıkacağız ve kazanan işletmeye başlayacak.” dedi.

(Haberin alındığı kaynak: Patronlar Dünyası)

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
360 YAZI