İnsansız ticaret olmaz!..

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir inşaat & gayrimenkul sektöründe TİCARİ GAYRİMENKUL kavramını,uygulama olanaklarını VE ÖNERİLERİNİ emlakdream.com için kaleme aldı.

0

Cadde kolay olunmuyor. Belki olunuyor da “ Alışveriş Caddesi “ olunmuyor. İstanbul’ da 80’li yıllardan günümüze alış veriş caddesi referansı olarak:

  • Bağdat Caddesi
  • İstiklal Caddesi
  • Osmanbey – Nişantaşı – Maçka
  • Mahmutpaşa

Kaldı.

Günümüzde her yer “Bağdat Caddesi“ referansı ile geleceğin alışverişine aday gösteriliyor… Resimlerde, ilistrasyonlarda öyle de gözüküyor.

Şimdi Soruyorum …İnsansız Ticaret Olur mu ?…

Sokaklardan/Caddelerden; Alış Veriş Merkezlerine yönelen ticaret hacmi dışında,hızla mobilize olan insanlık artık yürümüyor, gezmiyor. “Window shopping“ kavramı AVM’ ler dışında hızla tükeniyor.

Sokak – Cadde üstünde olan veya cephesi olan her yer ticaretin altın yumurtlayan tavuğu olarak düşünüyor, hele birde üstünde, çevresinde  yaşayanlar, yerleşim alanları var ise,  köşeyi dönmüş ilan ediliyor.

Bu mantıkla  projelerde, bloklarda  “cadde/sokak üstü mağazacılık/dükkancılık“ kavramı gelişiyor. Her müteahhitin/proje geliştiricin kâr hayallerini; satın alanların rant ve kira geliri hayallerini süslüyor.

Nasıl süslemesin; en düşük imalat  maliyeti; en yüksek getiri… Kağıt üzerinde son dönemlere kadar tutan denklem, artık tutmuyor. Bir de en yüksek getiri sağlasın diye, satış süreci sona bırakılan Ticari Gayrimenkuller…El’ de bekleyen umutlar.

Ticari Gayrimenkul potansiyel hedef kitleleri hesaplanırken “proje – yakın çevre“ yerleşim nüfusu ve geçen araç trafiği – sirkülasyonu hesaplanıyor. Artık bu hesap tutmuyor. Kimse aracından inip, cadde – sokak üstündeki ticarethaneye uğramıyor.

Eyy proje geliştiriciler… insanlar artık yürümüyorlar! Yürüseler de, yürüyecek kaldırım bulamıyorlar. Çocuklar mahalle aralarında, sokaklarda, caddelerde oynamıyorlar. Bir çok farklı iş kolları gibi Bakkallar tarih… her yer kafe oldu! Allah geçinden versin  “deli dana, kuş gribi“ gibi kahve tüketimine yönelik bir hastalık çıkarsa işimiz perişan!…

Benden söylemesi;  projelerinizde ticari alanları planlarken bir kez daha düşünün, belediyeler yapı ruhsatı verirken, bölge / şehir planlarken “ticaret ihtiyaçlarını“ gözetin. Belediyelerin görevi ,sadece açılacak ticaret hanelere iş yeri ruhsatı vermek olmamalı, ticarete / ticari hayata yön verebilme sorumluluğu alabilmeli…

Bilge ÖZDEMİR

Marketing & Sales Consultant
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin