“İnşaat şirketleri 2020 yılında kendi öz kaynaklarıyla dönecek”

TÜİK'in 2019 yılı konut satış istatistiklerini değerlendiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt; "2020 yılı, kendi öz kaynaklarımıza döndüğümüz bir dönemin başlangıcı olacak" dedi.

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 yılı konut satış istatistiklerini açıkladı. Yılın ilk yedi ayını oldukça sıkıntılı geçiren konut pazarı, ağustos ayından itibaren Merkez Bankası tarafından başlatılan istikrarlı faiz indirimleriyle birlikte hareketlenerek yılı geçen seneye göre sadece yüzde 1.94 gibi küçük bir oranda düşerek 2019 yılını 1 milyon 348 bin 729 adetle kapattı.

Konut satış istatistiklerini değerlendiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 2019 yılının derslerle geçen bir dönem olduğu belirterek “Faizlerin yatırımcıları harekete geçiren gücünü hissettik. Döviz fiyatlarına bağlı olarak karlılık dengesi değişime uğradı. Tecrübesiz, krediyle dönmeye çalışan şirketler sektörümüzden çekildi. Aldığımız bu dersler, 2020 yılı ve sonrası için bize yol gösterecek. 2020’de giderek yükselen satış rakamları ile yeni ortaklıkları, projeleri konuşacağız. Yeni dönemde yatırımcılar köklü ve güvenilir, katma değeri yüksek projelere imza atan markaları tercih edecekler.” dedi.

“Önümüzdeki dönemde Türkiye ve dünya; özüne, öz kaynaklarına dönecek” diyerek açıklamalarına devam eden Özyurt; “Son 15 yıldaki para bolluğu bitiyor. Şirketlerin özüne dönmesi öz kaynakları kadar iş yapması anlamına geliyor. 2020 ve sonrasındaki dönem, şirketlerin öz kaynaklarına döndüğü bir dönem olacak. Faiz indiriminin etkisiyle azalmaya başlayan konut stoğunun yerinde oluşan konut ihtiyacını bu şirketler karşılayacak.” şeklinde konuştu.

TÜİK’in açıkladığı aralık rakamlarına göre satışlarda yaşanan yüzde 47.7’lik artışın 2020’nin hareketli bir yıl olacağını gösterdiğine dikkat çeken Özyurt, yılın başındayken, faiz oranlarının yüzde 0.79’a düşürülmesi çok olumlu bir gösterge olduğunu, faizlerin düşürülmesinin satışlardaki hareketliliğe dinamizm kazandıracağını söyledi.

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin