Prof. Dr. Attila Sezgin “İnşaat sektöründe öz kaynakları iyi olan firmalar satış yapacak”

Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin, yeme, içme ve eğlence sektöründe standartları en üst seviyeye taşıyan Doğuş Grubu’nun "d.ream" markasıyla yaptıkları işbirliğinin detaylarını emlakdream.com’a anlattı.

0

Konuşmasında İnşaat sektöründeki kredi faiz oranlarının tekrar artışa geçmesine de değinen Sezgin bundan sonraki dönemde konut  piyasasında firmalar kendi öz kaynaklarını kullanarak satış yapma gayreti içinde olacaklar dedi.

Doğuş Grubu’nunu d.ream markalarının İstanbul bomontiada’da  yer alan  Babylon,The Populist, Monochrome mekânlarının aynı isimlerle Mahall Bomonti İzmir projesinde de devam edeceğini söyleyen Sezgin ayrıca d.ream grubunun yurt dışında gözlemledikleri “market place” dedikleri yeni bir konsepti de İzmir’deki bomontiada’da gerçekleştireceklerini açıklayarak “Market place anlamı değişik kültürlere ait yemek çeşitlerini sunacak şarküterinin restaurant ile birleştirilmiş şekli olacak. İzmirlilere çok değişik geleceğini zannediyoruz. Yeme içme bölümünde 9 mekan olacak. Markalar Babylon,The Populist, Monochrome , Brick house adında yeni bir bira imalatı gerçekleştirilecek. Brick house olarak orada servis verecek. Ayrıca daha önceden kalma depolarda küçük konseptler halinde İzmirlilerin hizmetine sunulacak” dedi.

Yeme içme mekanlarına 12 milyon dolar para harcanacak

Yeme içme bölümünde yapılacak mekanların yatırımının Türkerler Grubu tarafından karşılacağının bilgisini veren Attila Sezgin toplam yatırım miktarının  yaklaşık 12 milyon dolar ciyarında olacağınını dördüncü çeyrekte tamamlanacağını en geç kasım sonunda hizmete açılacağını söyledi.

Mahall Bomonti İzmir projesi 2019 sonunda teslim edilecek

600 civarı konuttan oluşan karma proje olan Mahal Bomonti İzmir projesinde 400 civarında ofis 100 civarında restaurantlar ve alışveriş merkezine hizmet edecek  ticari birimler yer alıyor. İlk planda tarihi kısımda olan yapılar d.ream ile yapılan anlaşma çerçevesinde  bu yılın son çeyreğinde hizmete başlayacak. Diğer kısımlar ofis ve konutlar da 2019 sonuna kadar bitirilmiş olacak. Projenin tamamının  %25 oranında inşaatı tamamlanmış durumda .

“Yüzde 40 prim yaptı”

Lansmandan bu yana projede fiyatların yüzde 40 civarında prim yaptığını dile getiren Sezgin “Bu dönem içerisinde Türkiye çeşitli ekonomik sıkıntılar yaşadı. Primin daha fazla olması gerekiyordu. Yeni dönemde istikrar içerisinde Türkiye’de ekonomide düzelme olduğu sürece ki bunun devam edeceğine inanıyoruz. Gayrimenkul her zaman prim yapıyor. Türkiye’de özellikle İzmir’de çok büyük talep var. İzmir nitelikli göç alıyor. Özellikle İstanbul’dan Anadolu’dan gelen nitelikli kesim nitelikli konutlarda, ofislerde yaşamak istiyorlar“ dedi.

Konutlarda 72 ay, ofisler 84 ay faizsiz taksit avantajı var

Projede liste metrekare fiyatları 8 bin TL. Ödeme koşullarına göre indirim yapılıyor. Peşinde yüzde 20 indirim yapılıyor, vadeli almak isteyenlere konutlarda 72 ay, ofislerde 84 ay vade farksız taksitlendirme yapılıyor.

Kredi faiz oranlarının yüksek olduğunu söyleyen Attila Sezgin ”Biz kendi imkânlarımızla daha düşük oranda maliyet hesaplayarak vadelendirme gerçekleştiriyoruz. Banka kredileri tekrar bir artış seviyesine girdiği için konut piyasasında firmalar kendi öz kaynaklarını kullanarak satış yapma gayreti içinde olacaklar. Öz kaynağı iyi olan firmalar daha çok satacak. Biz satışlarımızın büyük bir kısmını kendi özkaynağımızla vadeli ve sıfır faizli olarak gerçekleştiriyoruz” dedi.

İzmir ve çevresinde 6 milyar TL civarında yatırımlarının olduğunu söyleyen Attila Sezgin devam eden projeleri hakkında bilgi verdi. Bayraklı Şehir Hastanesi’ni, Tire ve Kirazlı Res’lerini yaptıklarını, İstanbul’da Çiftçi Tower projesinin devam ettiğini, Ankara’da Mahall Ankara projesini teslim ettiklerini, İzmir’de de uygun bir proje olursa yeniden proje yapabileceklerini açıkladı.

 

 

 

 
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin