Ildır Körfezi, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi

İzmir'in Karaburun ilçesi sınırları içinde bulunan Ildır Körfezi, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edildi.

0

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla birlikte Ildır Körfezi’nin Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edilmesiyle bölgede yapılaşmalara, çevre sorunlarına yönelik çeşitli tedbirler, su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik yeni kararlar alınabilecek. Çevreciler tarafından olumlu karşılanan kararla birlikte yeni projeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkisinde olan yönetim planları hazırlanıncaya kadar durdurulacak.

Kanun Hükmünde Kararname hükümlerinin uygulanacağı kararla birliktemMevcut her ölçekteki plan, plan kararları ve projeler konusunda, mezkur Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre yapılacak değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi bir uygulama yapılmayacak.

Karaburun’da uzun süredir balık çiftlikleri, rüzgar enerjisi santralleri (RES) ve taş ocaklarına karşı mücadele eden çevreciler kararı olumlu karşıladı. Karaburun için bu kararın alınmasına yönelik çevrecilerle birlikte mücadele eden çevre ve ekoloji hareketi avukatı Cem Altıparmak, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nce 2013’te ÖÇKB ile ilgili raporun hazırlandığını ve Karaburun Yarımadası’nın mutlaka ÖÇKB ilan edilmesinin önerildiğini, bu kararla Yarımada’nın yok oluşunun önüne geçmede önemli kazanım elde edildiğini söyledi.

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin