“Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasına 180 bin çiftçi başvurdu”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 30 kasımda sona eren Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasına yönelik düzenlemenin 218 bin çiftçiyi kapsadığını, 180 bin çiftinin bu tarihi fırsattan faydalanmak için başvurduğunu, yüzde 82 gibi yüksek bir başarı oranının yakalandığını söyledi.

0

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koordine edilen ve Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayan uygulamaya başvurular 30 kasımda sona erdi.

Uygulamanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; bu düzenlemenin yaklaşık 218 bin çiftçimizi kapsamakta olduğunu ve son gün olan 30 kasıma kadar 180 bin çiftçinin bu tarihi fırsattan faydalanmak için başvuruda bulunduğunu belirterek uygulama amacının yüzde 82 gibi yüksek bir oranda başarıldığını söyledi.

En çok talebin 14 bin başvuruyla Adana’dan geldiğini ifade eden Bakan Kurum; Hatay’ın 10 bin 200 başvuruyla ikinci, Konya’nın 8 bin 900 başvuruyla üçüncü, İzmir’in 8 bin 730 başvuruyla dördüncü ve Muğla’nın da 7 bin 830 başvuruyla beşinci sırada olduğunu açıkladı.

Yapılan başvuruların Milli Emlak birimlerince değerlendirilmeye başlandığını aktaran Bakan Kurum; bugüne kadar 3 bin kiralamanın yapıldığını, diğerlerinin de en kısa zamanda tamamlanacağını kaydetti. Başvurularda 31.12.2017 tarihinden önce en az 3 yıldan beri tarımsal amaçla kullanımın idarece tespit edilmiş olması, başvuru tarihi itibarıyla kullanımlarının halen devam etmesi, ecrimisil borcunun bulunmaması şartları aranıyor.

Hazineye ait tarım arazileri, kullanıcılarına 10 yıla kadar doğrudan kiralanabileceği uygulamada kira bedelleri cari yıl için belirlenen ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hesaplanacak ve bu bedeller hasılat dönemine göre tahsil edilecek.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin