Haciz İşlemleri Kolaylaştı!

Altın Emlak Genel Müdürü ve emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, icra dairelerince kullanılan haciz ve ihtiyati haciz şerhlerinin konulmasına ve kaldırılmasına yönelik taleplerin UYAP – TAKBİS entegrasyonu ile kolaylaştığını söyledi.

0

Haciz işlemlerinin kolaylaştığını ifade eden Özelmacıklı; Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasındaki entegrasyon ile mahrumiyet ekleme ve kaldırma menüleri icra dairelerinin uygulama ekranlarında aktif hale geldiğini belirterek bu uygulama ile haciz işlemlerinin kolaylaştığını söyledi.

Entegrasyonlar Önemli
İşlemlerin hızlanmasının önemine de değinen Özelmacıklı “Bu tür entegrasyonlar zaman kaybetmeden adaletin en doğru şekilde yerine getirilmesini sağlamaktadır. Hem Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) Bilişim Sistemi hem de  Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ile iş süreçlerinin hızlandırılması, güvenilirliğinin arttırılması önemli. Artık sistem ile icra daireleri haciz ekleme ve kaldırılmasıyla ilgili işlemi kendisi yapacak ve bu TAKBİS üzerinden tapu siciline işlenmiş olacak” dedi.

Yılda 3 milyona yakın haciz işlemi!
Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) verilerine göre icra dairelerindeki icra (esas) ve iflas dosya sayılarının 20 milyon 316 bin 427 olduğunu belirten Özelmacıklı “Geçen seneki rakamlara göre Tapu sicil müdürlüklerinde yılda 3 milyona yakın haciz işlemi yapılıyor. İşlemlerin elden takip edilememesi, postada yaşanan gecikmeler biz emlak işletmelerinin tapu işlem süreçlerini etkiliyordu. Yetki belgeli emlak işletmelerine de bu haciz kayıtların görüntülenmesi açılmalı, bizim tarafımızdan da takip edilebilmelidir” diyerek sözlerini tamamladı.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin