9 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaManşetGayrimenkullerde 5 yıl sınırlaması kaldırılıyor mu!

Gayrimenkullerde 5 yıl sınırlaması kaldırılıyor mu!

Bu hafta veya en geç bayram öncesi TBMM’ye sunulması beklenen yeni Torba Yasa Teklifi’nin bayram sonrası görüşülerek temmuz başına kadar yasalaşması öngörülüyor. Teklifte gayrimenkule yönelik düzenlemeler dikkat çekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalardan biri de gayrimenkullerde 5 yıl sınırlamasının kaldırılmasıyla ilgili.

Ekonomim Gazetesi köşe yazarlarından Abdullah Tolu, bugün “Gayrimenkulde yeni vergi düzenlemelerine hazır mıyız?” başlıklı makalesinin bir bölümünde gayrimenkullerde 5 yıl sınırlamasının kaldırılacağına dikkat çekerek şu ifadeleri kaleme aldı:

“Mevcut düzenlemeye göre, gayrimenkullerin iktisap tarihinden başlayarak 5 yıl içerisinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazancı olarak gelir vergisine tabi bulunuyor. Ancak, gayrimenkullerin 5 yıllık süre geçtikten sonra elden çıkarılması durumunda elde edilen kazanç ise, tutarı ne olursa olsun gelir vergisine tabi tutulmuyor (GVK. Mük. Mad. 80/6).

Yazılı ve görsel medyada yer alan haberlerde, bu düzenlemenin yürürlükten kaldırılacağı belirtiliyor. Yapılacak bu düzenleme, gayrimenkullerin vergilendirilmesinde ezber bozacak, hiç vergilendirilmeyen satışlar vergilendirilebilir hale gelecek. Aynı zamanda, bu düzenleme, gayrimenkul sektöründe yaşanan kayıt dışılığın önlenmesine dönük önemli bir adım olacak.

Gayrimenkuller 5 yıl geçtikten sonra elden çıkarılsa dahi vergiye tabi olacak!
Yeni düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iktisap edilecek taşınmazların satışında 5 yıllık süre yürürlükten kaldırılmış olacak, 5 yıl 10 yıl geçtikten sonra da satılsa, söz konusu satıştan elde edilecek kazançlar % 15 – 40 aralığında değer artış kazancı olarak gelir vergisine tabi olacak.”

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI