Gayrimenkule Yatırım Mantığı..?

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir; gayrimenkul sektöründe “yatırım stratejilerini - yatırım mantığını" emlakdream.com’ a özel “ değerlendirdi.

0
Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir
Gayrimenkul alımı önce yaşam, sonra yatırım’dır. Türkiye örneği, enflasyonist ortamlarda,niteliksiz gayrimenkul stok yapısının ağırlıklı olduğu şehirlerde, gelişmekte olan ülkelerde alınan gayrimenkulün değeri yıllar içinde ivmeyi sürekli yukarı gösterir.
 
Bu ivme Size;… Size olmaz ise; Evlatlarınıza… o da olmaz ise Torunlarınıza…  Nesillerinize yetişir.
 
Yatırımda işin mantığı; yapının tamamlanma… site ise sitenin tamamlanma süreci ve doluluk oranıdır. Doluluk oranında anahtar, kiracı ve yerleşimci tercihidir.
 
Bu süreci başarı ile tamamlayan yapıda – sitede sonrasında çevresel faktörler devreye girer. Çevrede gelişen ticari, sağlık, eğitim, sosyal, sportif, kent hizmetleri ve erişim olanakları değere değer katar.
 
İşin ters mantığı ise, yapı – site eskirken zaman içinde çevresel faktörlerin pozitif yönde etkisi ile toprağı değer kazanır.
 
Acar Blu gibi; Simgesel, tekrarı mümkün olmayan yapılar, yerleşim yerleri, projeler tarihsel miras niteliğinde yatırım değeri sunar.
 
Benim mantığım ve tecrübelerime göre; yatırım geri dönüşlerinde konut yatırımları, ticari gayrimenkul mantığı ile kira değerlerine göre geri dönüş hesaplarında referans kabul edilmemelidir. Çünkü; konut, ticari parametrelere sahip değildir.
 
GAYRIMENKUL’DE YATIRIM ORTAMLARI
 
İyimser Ortamda; gayrimenkul projelerinin devreye girdiği süreçte “projeden“ , halk ağzı ile “maketten“ gayrimenkul alımlarında konut teslim, proje tamamlanma sürecine kadar %40’lara varan kazanç öngörüsü ile karşı karşıya kalırız.
 
Bu süreçlerde 3’e 1 kuralı işler. 4 gayrimenkulü minimum peşinat-maksimum vade ile satış vaadi ile satın alan yatırımcı, 1 gayrimenkulü bedel ödemeden almış gibi olur. Devir hakkı ile satın alınan gayrimenkulleri devir ederek kazanç sağlar. Bu tarz alımları özellikle Ben gruplaşmalar şeklinde “Beyaz Yakalı“ alımları olarak adlandırırım.
 
Beyaz Yakalı Alımları; profesyonellerin bir araya gelerek birikimleri ile bir veya birden fazla gayrimenkulü birlikte almaları ve satarak/devrederek kazanç sağlamaları yöntemidir.
 
Bu yöntem ile 1 oda ile başlayıp; birikimini 3 oda’ya kadar büyütebilen “Beyaz Yakalı Profesyoneller“ az değildir.
 
Kötümser Ortamda; Mezarcı diye nitelendirdiğimiz kesim kriz dönemlerinde ortaya çıkar. Klasik öngörüleri, ekspertiz değerinin yarısı olmadı %40’ının altında alımdır.
 
Finansal sıkıntı içinde olan mal – proje sahipleri “malım utansın“ mantığı ile spot satışa yönelebilir….
 
Ülkemizde yarım asrın tarihsel döngüsü içinde yaklaşık 10 yılda 1 böyle dönemler yaşanır.
 
Dönemi ne olursa, olsun Gayrimenkul; Gayrimenkuldür. Alan her zaman “kâr’da“ – Satan her zaman “zarar’da“ dır. Önemli olan gayrimenkulün ayni çatı altında Size, Ailenize, Yaşamınıza kazandırdıklarıdır.
 
Ev karantina & Sokak kısıtlama sürecinde “Sağlıklı -Sevdiklerinizle“ evinizin ve yaşadığınız yerin değerini daha çok anladığınız iyi bir hafta sonu dilerim.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin