Gayrimenkulde dijital devrim haziranda başlıyor

Gayrimenkul Borsası'nın (GABORAS) ilk etabı olan tapu bilgi sorgulama 1 haziranda başlarken ikinci aşama olan GABORAS üzerinden gayrimenkul alım-satım ve kiralama işlemleri 3 ay sonra faaliyete geçecek.

0

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ile Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) işbirliğiyle hayata geçirilen ve Türkiye’de 184 milyon tapuya ait bilgileri olduğu bir yazılım programı olan Gayrimenkul Borsası (GABORAS) 2 aşamadan meydana geliyor.

İlk aşama olan vatandaşların tapuya dair her türlü bilgiye erişimi 1 haziran 2019’dan itibaren aktif hale gelmeye başlıyor. Tapu sorgulamaları yıl sonuna kadar ücretsiz olacak. Halkın kullanımına açık bu sistem ile birlikte vatandaşlar gaboras.com.tr üzerinden alım-satıma konu olan tapular ile ilgili güncel bilgilere ulaşım sağlayabilecek.

İkinci aşama olan GABORAS üzerinden emlak alım-satım ve kiralama ile yabancı yatırımcıların vatandaşlık işlemleri ise 3 ay sonra hizmet vermeye başlayacak.

Türkiye’deki tüm gayrimenkullerin tek tek check-up’larını çektiklerini belirten GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun, dijital devrim olarak nitelendirdikleri GABORAS’ın haziran ayından itibaren vatandaşlara 6 dilde hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

2.5 milyonu tapu satışı, 1.5 milyonu da kiralama olmak üzere GABORAS’ın yılda 4 milyon kişiye hizmet vereceğini kaydeden Altun, sistemin kısa bir süre sonra yapımları devam eden gayrimenkullerin inşa safhaları hakkında da bilgiler vereceğini ifade etti.

Vatandaşların mevcut gayrimenkulleriyle ilgili bilgileri isterlerse cep telefonlarına gelecek SMS mesajlarıyla da takip edebileceklerine dikkat çeken Altun, bunun için GABORAS üzerinden kaydını yaptırarak bu hizmeti talep etmesinin yeterli olacağını belirtti.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin