Gayrimenkul aracılık hizmetlerinde vergi düzenleme ihtiyacı..

Gayrimenkul proje geliştirme, pazarlama ve satış konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir Gündemin konusu, KDV düzenlemelerine yönelik GAYRİMENKUL ARACILIK HİZMETLERİNDE VERGİ düzenlemeleri neden olmasın ?... dedi ve önerilerini emlakdream.com için kaleme aldı.

0

Hizmet sektöründe çalışan nüfusun miktarı ile hizmet sektörünün milli gelirdeki payı ülkelerin ekonomik açıdan kalkınmışlık düzeyini göstermektedir.

Bakanlığın, KDV’de sektörel, hasılat bazlı KDV uygulamalarına yönelik torbaların devam edeceği müjdesinden ilham alarak EMLAKÇILIK / ARACILIK Hizmetine yönelik vergisel düzenleme ihtiyaçlarını dile getirmek istiyorum.

Emlak sektöründe aracılık hizmeti; aracılık, danışmanlık vb gibi birtakım hizmetlerin toplamından oluşmaktadır. Hizmet sektörünün yarattığı en büyük katma değer insan ve insan gücüdür.

Ülkemizde, yaklaşık 350 bin civarında kayıt dışı, 100 bin civarında  ilgili odalara kayıtlı çalışan emlakçının bulunduğu öngörüldüğünde; doğrudan veya dolaylı yarım milyonluk sektörü ilgilendiren vergi sistemi, sistemin kayıt altına alınabilmesi için adım atılabilinecektir.

Gayrimenkul Satışı dediğimizde ilk aklımıza “emlakçılar “ gelmektedir. Oysa ki günümüzün gayrimenkul dünyasında;

  • Emlakçılar
  • Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Firmaları
  • Yabancı Satışlarına Aracılık Eden Firmalar

Yer almaktadır.

2017 yılı toplamında 1 milyon 409 bin 314 konut satılırken; bunun  % 46,8’i  659.698 konut ilk kez satılmış. % 53,2 ‘ si olan 749.616 konut 2. el pazarında el değiştirmiştir.

Proje pazarlama ve satış hizmet firmaları ve 2.el pazar aktörleri ile Türk Gayrimenkul pazarı,  önemli ölçüde emlakçıların aracılığı ile domine edilmektedir.

Arsasından konutuna, Ticari Gayrimenkul’undan ofisine satış ve kiralama hizmetleri sunan sektörünün öncelikli olarak kayıt altına alınmaya ve aracılık ettikleri hizmetlerde pazar değerleri ile hareket etmeye özendirilmeye ihtiyacı vardır.

Özellikle; % 90 girdisi “insan“ olan bu sektörün gider kalemleri olmadığı için mahsup edilecek kdv’ si yok denecek kadar az düzeyde kalmaktadır. Bu durum sektör aktörlerini “yüksek vergi“ ile karşı karşıya getirmektedir.

Hizmet Sektörünün önemli taşlarından biri olan Emlak sektöründe; sektörün ve işlemlerin kayıt altına girebilmesi için ”kdv ve gelir vergisi“ oranlarının tekrar değerlendirilmesi önem taşımaktadır.

Bilge Özdemir

Marketing & Sales Consultant
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin