29 Ocak 2023 Pazar
Ana SayfaEditörün SeçtikleriFuzul Yapı'nın yeni projesi Barbaros 48'de ön satışlar başladı..

Fuzul Yapı’nın yeni projesi Barbaros 48’de ön satışlar başladı..

Emlak Konut GYO güvencesi ve Fuzul Yapı ayrıcalığıyla lüks konut segmentinde Beşiktaş’ta hayata geçirilecek olan Barbaros48 projesinde ön satışlar başladı.

Sadece rezidans daireler olarak planlanan projenin dış mimari tasarımı Mental Design Works, iç mimari tasarımı ise KY Mimarlık Koray Yavuzer imzası taşıyor.

2+1, 3+1 ve 4+1 kat planında konutlardan oluşa projenin daire büyüklükleri, 100 ile 350 metrekare arasında değişiyor. Kat yükseklikleri 4.5 metre olarak tasarlanan Barbaros 48’in 24 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Metrekare satış fiyatlarının 10 bin dolardan başladığı projedeki daireler üçüncü kattan itibaren deniz manzarasına sahipler.

Boğaz’ın gerçek hakimi’ bir proje inşa etmek istediklerini, satış için agresif bir politika gütmeyeceklerini, proje ile ilgili bilgi almak isteyenler için tanışma ofisi kurguladıklarını belirten Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Akbal, şunları söyledi:

“Lüks emlak yatırımcıları; yatırımlarını prim sağlayan, güvenli olan ve ‘gelişen’ büyük merkezlere kaydırıyor. Bunun en önemli sebebi ise pandemi sonrası paranın çok pahalı hâle gelmesi. Bu sebeple Avrupa’nın merkezinde lüks konut için metrekaresine 20-30 bin avro ödemek istemeyen yatırımcı, gelecekteki prim değeri daha yüksek olan İstanbul, Dubai gibi merkezlere yöneliyor. Bunun en önemli sebebi, Avrupa ve Amerika merkezli metropollerin primini tamamlamış şehirler olmaları.

Mesela şehirlerin banliyöleri dahil genel ortalama apartman dairesi metrekare fiyatı Cenevre’de 15 bin 260 avro, Zürih’te 13 bin 880 avro, Londra’da 13 bin 750 avro, Münih ve Paris’te ise 10 bin avro üzeriyken bu rakam İstanbul geneli ortalamada 26 bin TL. Başka bir ifadeyle bin 320 avro. Arada Avrupa merkezlerine kıyasla altı kattan fazla fark var. Bu rakamlar lüks konutta ise Avrupa merkezinde ve Amerika’da 30-40 bin avronun üzerinde.’

Yerli ve yabancı lüks konut alıcılarının İstanbul’daki prim potansiyelini net olarak görülüyor.

Biz de Barbaros48 projemizle bu oturumluk lüks proje arayışına bir cevap vermek istedik ve şehrimizin değerini yukarı taşıyacak özel bir proje tasarladık. Projemizin yatırım değeri 2 milyar lira seviyesinde. Bir gün mutlaka İstanbul’da da ‘kıymetli’ konut projelerinin metrekare fiyatının 30-40 bin avronun üzerinde olacak.

İstanbul’un bu seviyelere ulaşabilmesi için sektör oyuncusu olarak biz elimizi taşın altına koyuyoruz. Türkiye’de edindiğimiz know how’ı Avrupa’ya da taşımaya hazırlanıyoruz. Almanya’da özellikle Frankfurt çevresinde arsa ve proje geliştirmek için görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

Türkiye’de 11 ayda 1,3 milyona yakın konut satışı oldu. Geçen seneye kıyasla yüzde 1 yukarıdayız. Ancak bu senenin tamamında Çin’de konut satışlarında yüzde 30 düşme bekleniyor. İlk 6 aylık resmi verilere baktığımızda ise Amerika’da yüzde 7, Kanada’da yüzde 19, İngiltere’de yüzde 23, Hollanda’da yüzde 25’e yakın düşüş var. Öyle ki Hollanda’da başlayan ‘ev fiyatlarının artık ulaşılmaz olduğu algısı’ Avrupa’ya da yayılıyor. Özetle prim yapmayacağını düşündüğü projeye kimse yatırım yapmıyor.

İngiliz araştırma şirketi Knight Frank’ın yeni raporunda lüks konut yatırımlarının bu sebeple gelişmekte olan önemli şehir merkezlerine kaydığı vurgusu yapılıyor. Ayrıca yine Knight Frank’ın araştırmasına göre değerlenen şehirler endeksinde yüzde 184,9 ile İstanbul ilk sırada.

İlginç bir bilgi de Ankara (yüzde 165,4) ve İzmir’de (yüzde 150,9) ikinci ve üçüncü sırayı paylaşıyor. Metrekare satış fiyatının 15 bin avronun üstünde olduğu Cenevre’nin değerlenme oranı ise yüzde 8 seviyesinde. Bu oran Londra’da yüzde 6, Milan’da yüzde 5. Artık özetle hem global hem yerli nitelikli gayrimenkul yatırımcısı için prim İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de.”

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
342 YAZI