Flatfy Türkiye Tabloları İle Mayıs 2019 Emlak Fiyatlarına Genel Bakış

0

Flatfy Türkiye, dünya çapında aktif olarak faaliyet gösteren Flatfy isimli platformun Türkiye ayağıdır. Flatfy Türkiye’de yapılan aylık emlak konut istatistik analizlerinde ise, çeşitli tablolar kullanılmaktadır. Bugünkü yazımızda bu tablolardan iki tanesi üzerinde detaylı bir inceleme gerçekleştireceğiz.

Yukarıdaki tablo, Mayıs 2019 ayına ait satılık konut ortalama fiyatlarını göstermektedir. Pek çok bölgeden seçilen şehirlerin ortalaması tabloda alt alta verilmiştir ve bu rakamlar resmi emlak pazarı değerlerinden alınmıştır.

İstanbul, bu tabloda en üstte yer alan ve en çok dikkat çeken şehirdir. İstanbul’un emlak konut satış fiyatı değerleri incelendiğinde, şehrin tüm kategorilerde en yüksek fiyatı ya da en yüksek fiyatlardan birini elinde tuttuğunu gözlemlemekteyiz. Bunun sebebi, bölgedeki sosyal, ticari, eğitimsel ve turistik alanlardaki fırsatlar yoğunluğu olduğunu söyleyen pek çok araştırmacı bulunmaktadır.

Genel olarak söylenebilir ki, bir şehirdeki yaşam ve geçinme fırsatlarının oranı sayı ve çeşitlilik açısından arttıkça, bölgeye talep artar. Artan talep doğrultusunda ortaya çıkan yapıların ise alım ve satım fiyatlarında artış gözlemlenebilir. İstanbul, bu özelliği dolayısıyla pek çok kategoride zirveye oynuyor. 2 + 1 odalı konutların satış fiyatı ortalaması b şehirde yaklaşık olarak 270 bin Türk Lirası iken, 4 + 1 evlerde bu oranın 543 bin Türk Lirası civarına kadar yükseldiğini görmekteyiz. Bu yükselişlerde önemli rol oynayan ilçelerden bazıları Kartal, Beykoz, Florya, Kadıköy olarak gösterilebilir.

Flatfy Türkiye’de yayımlanan bu tabloda dikkat çeken bir başka şehir ise Şanlıurfa’dır. Görece düşük fiyat ortalamaları, dikkatlerin Şanlıurfa üzerine toplanmasına sebep olur. Örneğin 1 + 1 evlerin satış fiyatı ortalamasının Urfa’da sadece 62.500 Türk Lirası olduğu görülmektedir. Elbette bu durum, bölgede küçük evlere duyulan talebin az olması ile de yakından ilgilidir. Fakat diğer kategorilerdeki fiyat ortalamalarına baktığımızda, fiyat düşüklüğünün 1 + 1 odalı evlere özgü olmadığını fark ediyoruz. Şanlıurfa’da örneğin 3 + 1 odalı evlerin ortalama fiyatı 165.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Diyarbakır ili de genel olarak düşük fiyat ortalamalarına sahiptir. 2 + 1 odalı evlerde 125 bin Türk Lirası gibi bir ortalamaya sahip olan Diyarbakır, 4 + 1 odalı evlerde yaklaşık olarak iki katı fiyatı talep ediyor. Yani 4 + 1 odalı evler için fiyat ortalaması yaklaşık olarak 265 bin Türk Lirası.

Flatfy Türkiye’de incelenmek üzere yayınlanan bir diğer tablo ise kira fiyatı ortalamalarını gösteren yukarıdaki tablodur. Bu tabloda, ilk olarak dikkat çeken şehirlerden biri de Elâzığ olabilir.

Elâzığ, tabloda 1 + 1 odalı ev fiyatlarının yüksek tutmasına rağmen, daha geniş evlerde daha düşük bir ortalamaya sahiptir. Bu durumun oluşmasındaki en büyük etken, 1 + 1 evlerin genel olarak şehir merkezindeki yeni yapılardan oluşmasıdır. Bu durum çeşitli fırsatları bireylere sunan emlak projelerinin yaygınlaşmasına sebep olurken, 1 + 1 evlerin de fiyat ortalamasını arttırmaktadır. Bu evlerin ortalaması Elazığ’da 1008 Türk Lirası iken, örneğin 2 + 1 odalı evlerin fiyat ortalaması aynı şehirde sadece 675 Türk Lirası’dır. Bu oran ise, söz konusu kategori için tablodaki en düşük ortalamadır.

İstanbul bu tablo üzerinden incelendiğinde, yine yüksek kira bedelleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle evlerin genişliği arttıkça, İstanbul’daki konutların kiraları da sistematik olarak artış göstermektedir. İstanbul’daki 4 + 1 odalı konutların ortalama kira bedelleri 4330 Türk Lirası olarak gösterilmiştir. Bu ortalama, tablodaki en yüksek ortalamadır. Şehirdeki en kırsal bölgelerin bile yeni emlak konut projeleri ile geliştirilmesi, İstanbul’un merkezden uzak bölgelerinde de kira bedellerinin artmasını beraberinde getirmiştir. Bundan dolayı her kategoride İstanbul kiraları, sistematik bir yükseliş içerisindedir.

Flatfy Türkiye’de yayınlanan bu tabloda konuşulması gereken bir diğer şehir ise elbette Başkent Ankara’dır. Ankara, 4 + 1 odalı konutlarda 1900 Türk Lirası kira bedeli ortalamasına sahipken, bu ortalama 2 + 1 odalı konutlar için sadece 850 Türk Lirası’dır. Ankara’nın kırsal ve kentsel bölgelerindeki kira bedeli farklılıkları, farklı kategorilerdeki kira bedelleri arasında derin uçurumlar oluşmasına da sebep olmaktadır. Bundan dolayı Ankara, merkezi bir şehir olmasına rağmen düşük kira bedeli ortalamalarına sahiptir.

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin