Fatma Varank; Türkiye’deki konut sayısını açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakan yardımcılarından Fatma Varank; Gayrimenkulde Büyük Buluşma "RE360"da yaptığı konuşmasının bir bölümünde Türkiye'de yaklaşık 19 milyon 500 bin konut olduğunu söyledi.

0

4-5 aralık tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen 2. Gayrimenkulde Büyük Buluşma – RE360’ın ilk günü toplantılarına katılan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcılarından Fatma Varank konuşmasının ilk bölümünde Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya nüfusunun son 12 yılda 1 milyar artarak 7.6 milyar seviyesine geldiğini ve dünya nüfusunun 2030’da 8.6 milyara, 2050 yılında ise 9.8 milyar olmasının beklendiğini söyledi.

Nüfustaki artışın inşaat ve gayrimenkul sektörüne olan ilginin de artmasına yol açtığını belirten Varank; nüfusun yüzde 88’inin şehirlerde yaşadığı ülkemizde yaklaşık 19 milyon 500 adet konut bulunmasına karşın konut ihtiyacının da artarak devam ettiğini dile getirdi. Yıllık 900 bin konut üretildiğini ve bunun 700 bininin satıldığını ifade eden Varank; Türkiye’de sektör büyüklüğünün 2012 yılından bu yana gelişmiş ülkelerin çok üzerinde olduğunu, 2025 yılı itibarıyla sektörün ülke ekonomisi içindeki payın yüzde 16-17 bandında olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

MIPIM 2019’a aday olduğumuzu açıklayan Fatma Varank; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak gereken neyse yapılacağını kaydederek sözlerini tamamladı.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin