Emlakçılıkta yeni dönem

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yaptığı yeni düzenlemeyle, emlak sektöründe önemli değişiklikler yapılırken, yaşanan sıkıntıların büyük ölçüde geri bırakılması beklentisi hakim.

0

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yaptığı yeni düzenlemeyle, emlak sektöründe önemli değişiklikler yapılırken, yaşanan sıkıntıların büyük ölçüde geri bırakılması beklentisi hakim.

Türkiye’nin en popüler meslek kollarından emlakçılıkta yeni dönem başlıyor. Bu kapsamda Bakanlık tarafından ele alınan yeni düzenlemeyle artık her önüne gelen emlakçı olamayacak.

Ayrıca, gayrimenkul ve emlak sektörünün çerçevesini belirlemek ve daha kurumsal bir yapıya kavuşturmak üzere önemli değişiklikler yapıldı.

“Gayrimenkul uzmanlık isteyen bir dal”

First Class Trust Union Gayrimenkul Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Okay, gayrimenkul sektörünün uzmanlık isteyen bir iş dalı olduğunu söyledi.

Uzun yıllardır her isteyenin emlakçı olabildiğini anlatan Okay, fakat bu yeni yönetmelik ile bazı kısıtlamalar getirildiğini aktardı.

Okay, Bakanlığın yıllardır sektörü sıkıntıya sokan ve hizmet kalitesini düşüren bu duruma el koyduğunu dile getirerek, “05 Haziran tarihinden itibaren yürürlüğe giren yönetmelik ile birlikte emlak işi yapmak isteyenlerin vergi levhası, meslek odası kaydı ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı mesleki yeterlilik sertifikası olması gerekiyor” dedi.

“Emlakçı sayısı düşecek”

Gayrimenkul sektöründe çalışan 120 bin emlakçı olduğunu belirten Okay, “Bu yeni düzenlemeden sonra kayıtlı ve tüm yönetmeliklere uygun çalışan danışman sayısında azalma olacağını tahmin ediyorum. Burada rakamın düşmesi önemli değil, önemli olan kurumsal bir yapıda çalışılması ve hizmet kalitesinin artmasıdır.” diye konuştu.

Gülçin Okay, hükümetin son dönemde açıkladığı tapu harcı indirimi ve kredi faiz oranının 0.98’e çekilmesini sektör adına olumlu bir gelişme olduğunu vurgulayarak, “Şu anda gayrimenkul almak için yatırımcıların önünde güzel bir fırsat var. Çünkü seçimden sonra fiyatlar yükselecektir. Yatırımcıların bu fırsatı değerlendirip gerekli satın almaları yapmalarını öneriyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: Milliyet
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin