16 Ağustos 2022 Salı
Ana SayfaEditörün SeçtikleriEmlak Bankası yeniden sahalara dönüyor

Emlak Bankası yeniden sahalara dönüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından emlak piyasasının finans ayağına katkı sunması amacıyla yürütülen çalışmayla, Emlak Bankası’na yeniden işlerlik kazandırılıp, hem üreticilere hem de tüketicilere finansman desteği sağlanması amaçlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından emlak piyasasının finans ayağına katkı sunması amacıyla yürütülen çalışmayla, Emlak Bankası’na yeniden işlerlik kazandırılıp, hem üreticilere hem de tüketicilere finansman desteği sağlanması amaçlanıyor.

Yeni Akit gazetesinden Mehmet Canıtatlı’nın haberine göre önceki hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, GYODER, İNDER ve KONUTDER Başkanları (Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, Nazmi Durbakayım, Altan Elmas) ile bir araya gelerek, kendilerinden birer sayfalık rapor istedi.

Geçtiğimiz günlerde sektörün üç çatı kuruluşunun temsilcisi tarafından bakanlığa gönderilen raporlarda acil eylem planı ile orta ve uzun vadede yapısal yönlü taleplere yer verildi.

Piyasaya odaklanıldı

Kısa sürede çözülmesi gereken konulara dikkat çekilen raporlarda inşaat sektörünün finans probleminin çözülmesine yönelik adımlar ön plana çıktı. Yükselen faiz oranıyla krediye olan talebin bıçak gibi kesildiğine vurgu yapılarak, konuyla ilgili tedbirlerin ivedilikle alınması istenildi.

Bakan Kurum ise Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü döneminde gündeme gelen Emlak Bankası’nın faaliyetlerine başlaması konusunda dile getirdiği “Böyle bir ihtiyaç olduğu kesin” açıklamasının arkasında durarak, bankanın faaliyete geçmesi için ilk adımı attığı öğrenildi.

Bakanlık temas halinde

Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı ve diğer kurumların yetkilileri ile temas halinde olan bakanlık yetkilileri önümüzdeki günlerde bankanın faaliyet alanları ve sektöre katkısını konu alan çalışmasını tamamlamış olacak. Bu yolla uygun koşullarda finansman ihtiyacını gidermeye çalışan sektöre de fayda sağlanacak.

Gayrimenkulün finansmanı ve sektörün ekonomik yönden dinamikliği için gerekli görülen Emlak Bankası’nın yeniden hizmete başlaması için eksikliklerin giderilmesi için çalışmalara hız verilmesi amaçlanıyor.

Zaman zaman yapılan vergi indirimleri ile kampanyalara dikkat çekilen raporda vergi ve harçlarda makul oranların belirlenmesi, KDV oranlarının teke indirilmesi, müktesebat, müteahhitlik hizmetleriyle ilgili standartları konu alan başlıklar da yer aldı.

Kurum destek vermişti

Murat Kurum, Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü döneminde de Emlak Bankası’nın hayata geçirilmesi gerektiğini söylemişti.

Kurum konuyla ilgili “İş dünyasının konut ve inşaat finansmanı için banka isteği sektör açısından bir çözüm olup olmayacağı tartışılıyor. Böyle bir ihtiyaç olduğu kesin. Şu anki bankacılık sistemi ile 20 yıl vade yapma şansımız yok. Buna ilişkin devletimizin bir çalışması da var. Sadece emlak bankasının hayata geçmesi değil, emeklilik fonu gibi konut fonlarının kurulması da gerekiyor.’’ ifadelerini kullanmıştı.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı konulardan birisi de mülklerle ilgili değer beyanlarının gerçekliği. Beyanların gerçek değer üzerinden yapılması ve bu yolla haksız rekabetin önlenmesi gerektiğini savunan Bakan Murat Kurum’un konuyla ilgili önümüzdeki günlerde bir açıklama yapması bekleniyor.

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
320 YAZI