Eğret Kervansarayı’nda “Korsan Tadilat”!

0

Afyonkarahisar’ın merkeze bağlı Anıtkaya köyündeki 700 yıllık tarihi Eğret Kervansarayı’nda köyün muhtarı tarafından izin alınmadan restorasyon yaptırması üzerine muhtar Metin İdis hakkında hukuki süreç başlatıldı.

Kervansarayın giriş bölümünde yer alan merdivenlerin bulunduğu alanda zaman içerisinde yaşanan tahribatı fark eden Anıtkaya Köyü Muhtarı Metin İdis, tarihi yapının merdivenlerini granit mermerle kaplatıp, yığma olan taş duvar bölümü ise kum ve çimentoyla sıvattırdı.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alınmadan yapılan tadilatın farkedilmesiyle birlikte muhtar hakkında tarihi yapıya zarar verilmesi nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Korsan tadilatla ilgili gerekli incelemelerin tamamlandığını ve Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır;  “Afyonkarahisar’ın simgesi olan Karahisar Kalesi çevresinde 480’in üzerinde tarihi yapı var. İlçelerimizde kervansaraylarımız var, tarihi yapılarımız var ve toplamda camileriyle beraber 1000’in üzerinde kültür varlığının olduğunu ifade edebiliriz. Afyonkarahisar’da bu anlamda oldukça zengin kültür varlığına sahip. Bu kültür varlıklarının korunması için de devletimiz belli kanuni çerçeveler çizmiştir. Bu kanunlardan biri de 2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu’dur. Eğret Kervansarayı da Anıtkaya’da bulunan bir kervansaraydır. Germiyanoğlu Süleyman Bey zamanında yapılmış olan kervansaray 1370- 1380 yıllarında inşa edilmiştir. Kışın kuvvetli geçtiği dönemlerde oldukça önemli bir fonksiyonu yerine getirmiştir. Haberin çıkmasının ardından Vali Gökmen Çiçek talimat verdiler. Sayın valimizin talimatı üzerine hemen önce uzmanlarımızı gönderdik, ardından da bizzat kervansaraya giderek yerinde inceledim. Yapılan incelemelerin ardından uzmanlarımızın raporları da hazırlandı. Biz, kültür varlığı olarak mülkiyeti Vakıflara da ait olduğu için Vakıflar Kütahya Bölge Müdürlüğümüzü bilgilendirdik. Bu konu hukuksal bir süreç olduğu için Cumhuriyet Savcılığı’na da suç duyurusunda bulunduk. Bu süreç işleyecek ve incelemeler sonrasında sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır. Sayın valimizin de bizzat takip ettiği bir konudur ve kendisinin de kültür varlıklarına bu tür zarar verilmesini tasvip etmedikleri gibi, hassasiyetle bu eserlerimizin korunması arzu ediyor. Bize de talimatları bu yönde.” dedi.

 
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin