Eğitim Turizminin yılda 300 milyar dolarlık pazarı var..

0

Dünyanın dört bir yanında yılda 8.5 milyon öğrencinin dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak için yurt dışına gitmeyi tercih ettiğini belirten Endless Abroad  Yönetim Kurulu Başkanı Gökmen Özdemir; “Yurt dışı eğitim danışmanlıkları ve seyahat acenteleri güçlerini birleştirerek bu alanda yeni bir hareketlilik oluşturmayı hedefliyor. Türkiye’den yurt dışına eğitim almaya giden öğrenci sayısı her yıl yaklaşık yüzde 10 büyüyor. Dünyada 300 milyar dolarlık bir pazar haline gelen yurt dışı eğitim alanından, turizm sektörü de pastadan yap almayı hedefliyor. İki sektöre de hareketlilik katacak bu adımla gözle görülür bir büyüme gerçekleşecek.” dedi.

Son 20 yılda 3 kat büyüyen eğitim turizmi pazarının çeşitlilik arayışını sürdüren turizm sektörü için yeni bir alternatif haline geldiğine işaret eden Özdemir, son 10 yılda hızla dijitalleşen dünyada ayakta kalmaya çalışan küçük ölçekli seyahat acenteleri için eğitim turizminin bir fırsat oluşturduğunu söyledi.

Günümüzde Amerika ve İngiltere gibi ülkelerin en büyük ihracat kaynaklarından birinin eğitim olduğuna dikkat çeken Özdemir; “2019 yılında ABD’de yüzde 0.5 artışla yabancı öğrenci sayısını 1 milyon 095 bin’e çıkardı. Uluslararası öğrenci gelirini bu yıl yüzde 5.5 arttırıp, 44.7 milyar dolar kazanan ABD’ye Türkiye’den her yıl 11 binden fazla öğrenci eğitim almaya gidiyor. İngiltere ise 2020’de 23 milyar Sterlin kazanmayı hedefliyor.” şeklinde konuştu.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin