Edirne’de ev kiraları son üç yılda yüzde 110 arttı!

0

Edirne’de, özellikle son 3 yılda kiralık dairelerde meydana gelen yüzde 110’luk artış, bu kategoride kenti ülke ortalamasında birinci sıraya taşıdı.

Şehirde 100 metrekarelik bir daire için 1.000 lira ile 1.800 lira arasında fiyatlar değişirken, kiralık ev arayışında olanlar bu durumdan şikayetçi olmaya başladı.

Yaklaşık 55 bin konutun olduğu Edirne’nin ‘öğrenci şehri’ olduğuna dikkat çeken Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, üniversitenin uzaktan eğitime geçmesiyle kentteki kiralık dairelerin yüzde 80’inin boşaldığını, bu nedenle ilerleyen süreçte fiyatların düşmesini beklediklerini söyledi.

5- 6 sene öncesine kadar fiyatların normal seyrinde gittiğini belirten emlak danışmanı Erhan Koçtürk, “Özellikle son 1 yıl içinde çok ciddi fiyat artışı oldu. Bana göre şişirme fiyat artışı bunlar. Edirne’nin Türkiye’de emlak piyasasında lider olma durumu buradan başladı zaten. Kiralık konut fiyatları bu kadar yukarıda değildi. Gayrimenkul fiyatları da bu kadar değildi. Bu tamamen belirli grupların Edirne’de bir anda yükselişine neden oldu. Ama şu an gerçek fiyatlarına dönüyor. Hem pandemi süreci hem de üniversitenin uzaktan eğitime geçmesi nedeniyle Edirne’deki boşalan evler konut fazlalığını ortaya çıkardı. Satılamama ve kiralanamama durumu ortaya çıktı. Böyle olunca fiyatlar otomatikman arz, talep dengesinden dolayı aşağı düşecek” dedi.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin