Dolmabahçe Sarayı 10 Kasım’a hazırlanıyor..

0

Atatürk’ün ölümünün 81. yılında Dolmabahçe Sarayı, her sene olduğu gibi onbinlerce ziyaretçiyi ağırlayacak.

Dolmabahçe Sarayı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’daki ilk hitabını yaptığı, hayata gözlerini yumduğu ve cenaze töreninin yapıldığı yer olması dolayısıyla da büyük önem taşıyor.

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan tarihi saray, her 10 Kasım’a özel ekipler tarafından hazırlanıyor. Bu sene de Dolmabahçe Sarayı’nı 205 kişilik bir ekip, onbinlerin ziyaretine hazırlıyor.

10 Kasım 1938’de Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Harem Bölümü’ndeki 71 No’lu odayı ziyaret etmek isteyen yerli ve yabancı ziyaretçiler, Hasbahçe’den geçerek sarayın II. Binek Salonu’na ulaşacak. Halife Merdivenleri ile bir kat yukarı çıkacak ve Mavi Salon’a giriş yapacak. Daha sonra Atatürk’ün çalışma odası, hayata gözlerini yumduğu oda ve banyosunu ziyaret edecek. Ardından Pembe Salon ve Japon Salonu olarak adlandırılan bir sofadan geçerek alt kata inecek ve çıkışa ulaşacaklar.

Dolmabahçe Sarayı, 10 Kasım günleri genel ziyarete kapatılırken, sadece Atatürk’ün çalışma odası, hayata gözlerini yumduğu oda görülebiliyor.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin