Doğuş Grubu’ndan Göbeklitepe’ye Ziyaretçi Merkezi..

Göbeklitepe'nin 20 yıllığına ana sponsoru olan ve tarihi alan için 20 milyon dolar destek sağlayan Doğuş Grubu, anıtsal yapıyı gezen yerli ve yabancı turistleri bilgilendirmek için ziyaretçi merkezi yaptı.

0

Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe dünyada bugüne kadar tespit edilen en eski anıtsal yapı.

2019 yılının turizmde Göbeklitepe Yılı ilan edilmesiyle birlikte anıtsal yapıya ilgi arttı. Göbeklitepe, her gün yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Göbeklitepe’yi gezen turistler Doğuş Grubu tarafından yapılan Ziyaretçi Merkezi’nde bilgilendiriliyor. Tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe’nin hemen girişinde konumlanan merkezde ziyaretçilere ön bilgilendirme yapılıyor ve Göbeklitepe’nin tarihi anlatılıyor.

Göbeklitepe’yi hangi uygarlığın ne amaçlı inşa ettiği halen tam olarak çözülebilmiş değil. Ancak bulgular bu gizemli yapının dini amaçlarla inşa edildiği tezini kanıtlar nitelikte.

İnsanların yerleşik hayata geçtiği dönem hakkındaki teorileri değiştiren Göbeklitepe taş devrinde inşa edildi. Göbeklitepe’nin neolitik döneme kadar dayanan tarihi Ziyaretçi Merkezi’nde anlatılıyor. Burada kazıların başlatıldığı 1995 yılından bugüne kadar yapılan çalışmalar anlatılıyor. Ayrıca Göbeklitepe’de arkeologların kullandığı aletler de sergileniyor.

Göbeklitepe, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından hazırlanan Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin