Doğu Karadeniz’de konut satışları bir tek Artvin’de arttı!

2019 nisan ayı konut satış istatistiklerine göre Trabzon, Rize, Gümüşhane, Ordu, Giresun ve Artvin illerinden oluşan Doğu Karadeniz Bölgesinde konut satışları sadece Artvin'de artış gösterdi.

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan 2019 nisan ayı konut satış istatistiklerine göre Artvin’de konut satışları geçen yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 28.6 artış kaydederek 117 adet olarak gerçekleşti.

Bölgedeki diğer illerde ise konut satışları düşüş gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine göre şehirler bazında nisan ayında yapılan satışlar ve gerileme oranları şöyle oldu:

  • Rize’de konut satışları yüzde 39.3 düşüşle 238 adet,
  • Trabzon’da satışlar yüzde 25.8 azalarak 746 adet,
  • Gümüşhane’de satışlar yüzde 38.8 azalarak 49 adet,
  • Ordu’da yüzde 13 azalarak 607 adet,
  • Giresun’da yüzde 1.2 azalarak 409 adet oldu.

Yabancılara satışta Trabzon’da şok düşüş!

Yabancı yatırımcıların konut tercihinde 6. sırada bulunan Trabzon’da nisan ayı yabancı satışları geçen yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 30.1 düşerek 100 adet olarak gerçekleşti. Bu rakam 2018’in nisan ayında 143 adet konut satılmıştı.

Geçen yılın ilk 4 ayında yabancı yatırımcılar Trabzon’da 430 konut alırken bu yılın ilk 4 ayında yabancı yatırımcıların alım adedi yüzde 40.7 gerileyerek 255 adede düştü.

Bu yılın ilk dört ayında yabancılara yapılan konut satışları ciddi artışlar gösterirken yabancıların konut aldığı ilk 10 şehir arasında bir tek Trabzon’da geçen seneye göre satışlar düştü.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin