“Deprem terör kadar tehlikeli..”

Dün İstanbul'da yaşanan depreme ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; "Deprem, terör kadar tehlikeli. Bakanlık olarak önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde 1,5 milyon konutun acil şekilde dönüşümü noktasında bir hedef ortaya koyduk" dedi.

0
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelen Bakan Kurum, bir otelde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Kurum, kadim şehir Şırnak’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm Şırnaklıları selamladığını söyledi.

Kurum, Şırnak’ı sıkça ziyaret ettiklerini, tüm ekibi ile istişarelerde bulunduklarını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Şehircilik vizyonu” çerçevesinde Şırnak başta olmak üzere tüm illerde çalışmaları hızlı ve kararlı bir şekilde yapmaya gayret gösterdiklerini belirtti.

Bugün de gerçekleştirilen toplantı ile sorunları tespit ettiklerini, çalışmaları değerlendirdiklerini, yeni yapacakları çalışmaları istişare etme fırsatı bulduklarını dile getiren Kurum, şöyle konuştu:

“Şırnak ne yazık ki terör olayları sebebiyle, çukur siyasetinden, terör olaylarından çok ciddi zararlar gördü. Hem şehirlerimiz hem vatandaşlarımız bu noktada çok önemli mücadeleler verdiler. Hamdolsun bugün terörün bütün izleri ortadan kaldırılmak suretiyle şehrimiz bambaşka bir hüviyete kavuştu. Artık bugün hepimiz yeni Şırnak’ı konuşuyoruz. Gerçekleştirilen her proje Şırnak’ta Şırnaklı vatandaşlarımızın hak ettiği şekilde, vatandaşımız bugün Edirne’de, Muğla’da, Antalya’da nasıl bir yaşam sürdürüyorsa Şırnak’ta, ilçelerinde de aynı yaşamı aynı kaliteyi aynı standardı sağlayacak çalışmaları tüm ekibimizle sürdürmeye gayret gösteriyoruz.”

“Şırnak merkez ve ilçelerinde 10 bin 155 konut yapımı başlatıldı ve bu konutların 2 gün sonra tamamını vatandaşımıza teslim etmiş olacağız. Vatandaşlara hem kira hem de taşınma yardımı verdik. 573 milyon lira da bu süreçte vatandaşımıza kira ve taşınma yardımı olarak ödenmiştir. Bunun dışında 518 iş yeri, 9 cami, 6 taziye evi, 16 okul, 112 kilometre içme suyu hattı, 83 kilometre de kanalizasyon işi yapılmış ve vatandaşımızın hizmetine sunulmuştur. Bu işlerin toplam maliyeti 6 milyar liradır.” diyen Kurum, çok kısa zamanda terörün izlerini yok edecek çalışmaların yapıldığını, vatandaşın hizmetine sunulduğunu bildirdi.

Kurum, terör olayları nedeniyle Şırnak’tan daha önce göç yaşandığını aktararak, artık projelerin bitmesiyle, kentteki yaşam kalitesinin yükselmesi sebebiyle tersine göçün başladığını kaydetti.

Şırnak’taki nüfusun hem kent merkezinde hem de ilçe ve köylerde artmaya başladığına işaret eden Kurum, bunun önemli bir süreç olduğunu vurguladı.

“Bu süreçte hem dünyaya hem de terör örgütüne Şırnaklı hemşehrilerimiz net bir mesaj verdi. Burada, bu bölgede kalkınmayı, turizmi canladıracak her türlü adımı da yine kararlı bir şekilde atmaktayız.” ifadelerini kullanan Kurum, bugün artık şehrin
kültürel, sportif faaliyetlerin, etkinlerin yapıldığı, Cudi’de yamaç paraşütü gerçekleştirilen bir il haline geldiğini aktardı.

Kurum, artık gidilmedik hiçbir nokta, mezra kalmadığına dikkati çekerek, vatandaşların kentte mutlu ve huzurlu şekilde yaşadığını belirtti.

Bakanlık olarak Şırnak’a hizmeti sürdürdüklerini anlatarak, bu projeler tamamlandığında Şırnak’ın çok daha güzel, çok daha yaşanabilir bir hale geleceğini söyledi.

“120 bin metrekarelik alanda Millet Bahçesi’ni projelendiriyoruz”

Millet Bahçeleri Projeleri kapsamında da Şırnak’ta çalışmalar yürütüldüğünü dile getiren Kurum, “Şırnak’ta Gazipaşa Mahallesi’ndeki 120 bin metrekarelik alanda Millet Bahçesi’ni projelendiriyoruz. İnşallah aralık ayı içerisinde TOKİ ihalesini yapacak, önümüzdeki yıl da vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Cizre ilçesinde de 180 bin metrekarelik alanda bir Millet Bahçesi’ni Cizre’mize kazandıracağız.” diye konuştu.

İstanbul’daki deprem

Kurum, Marmara Denizi’nde Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesi açıklarında 4,2 büyüklüğünde yaşanan depreme ilişkin, şunları kaydetti:

“Deprem, terör kadar tehlikeli. Bu konuda bugüne kadar çok önemli çok ciddi adımlar attık. Daha atmamız gereken ve yapmamız gereken birçok proje var. Bakanlık olarak önümüzdeki 5 yıllık süre içinde 1,5 milyon konutun acil şekilde dönüşümü noktasında bir hedef ortaya koyduk. Bu projenin merkezi de İstanbul’dur. Hemen hemen her ilçemizde bir projemiz var ve acil öncelikli dediğimiz alanların dönüşümünü sağlama noktasında çalışmalarımızı hayata geçiriyoruz. İstanbul’da bütün ekiplerimizle çalışma yürütüyoruz. Enkaz altında can aramak, vatandaşımızı aramak istemiyoruz. Bu noktada her türlü işbirliğine hazırız. Her türlü projeye verilecek destekleri yapmaya hazırız. İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz.”

Toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, İller Bankası (İLBANK) Genel Müdürü Yusuf Büyük, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka ve AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik ile kurumların temsilcileri katıldı.
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin