DASK’ın ödeme gücü rekora koşuyor!

0

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, DASK'ın bir depremde toplam hasar ödeme gücünün, reasürans koruması, afet bonosu ve kendi öz kaynakları ile birlikte 11 milyar lirayı aştığını belirtti. Yazıcı, Türkiye'de meydana gelebilecek büyük bir deprem durumunda, DASK'ın hasar ödemeleri 800 milyon avroyu aşarsa devlet desteğinin devreye gireceğini de kaydetti.

235 milyon Euro’yu devlet karşılayacak
DASK'tan yapılan açıklamaya göre, kurum, olası bir hasar yapıcı depreme karşı devletin de desteğini arkasına alarak reasürans korumasını artırdı. Büyük depremlerdeki hasar ödemelerinin 235 milyon avrosunu reasürans programı kapsamında devlet karşılayacak. Açıklamada görüşlerine yer verilen Selamet Yazıcı, DASK'ın bir depremde toplam hasar ödeme gücünün, reasürans koruması, afet bonosu ve kendi öz kaynakları ile birlikte 11 milyar lirayı aştığını vurguladı.

Reasürans oranı yüzde 32 arttı
Zorunlu deprem sigortası poliçe sayısının son dönemde çok hızlı bir şekilde arttığına dikkati çeken Yazıcı, şu bilgileri verdi: "DASK da sigortalılık oranındaki yükselmeyle paralel olarak artan yükümlülüklerini karşılayabilmek için 2014 yılı programında piyasalardan daha fazla reasürans koruması istedi. Uluslararası piyasalardan sağlanan reasürans korumasını bir önceki yıla göre yüzde 32 oranında artırmış olmakla birlikte istenen en üst güvenlik seviyesini sağlamak için devletin sınırlı oranda desteğini de talep ettik. Risk transferi ve koruma programında kaynak çeşitlendirmesi ve kalitesi bizim için öncelikli bir hedef. Afet Sigortaları Kanunu'nun 8. maddesine istinaden kurumumuza devlet tarafından sağlanan hasar fazlası reasürans desteği bu açıdan oldukça önemlidir. Ayrıca DASK ve zorunlu deprem sigortasına verilen önemin de bir göstergesidir."

Devlet desteği rekor getirdi
Afet Sigortaları Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 18 Ağustos 2012'den sonra zorunlu deprem sigortası poliçelerinde yaşanan yüksek artış sebebiyle kapasite ihtiyacının bir yılda 1 milyar avro arttığını aktaran Yazıcı, "Devlet tarafından sağlanan reasürans desteğinin getirdiği güven sayesinde, uluslararası piyasalardan ilave kapasitenin uygun şartlarla sağlanması mümkün olmuştur. Dünyanın sayılı büyük programları arasında yer alan 2014 yılı reasürans programımızın başarıyla oluşturulmasında ve tamamlanmasında bu destek önemli faktörlerden biri oldu" ifadelerini kullandı.

Diğer deprem ülkelerinde de var
Yazıcı, benzer desteklerin Japonya, Tayvan ve Yeni Zelanda gibi deprem ülkelerinde de sağlandığına işaret ederek, şunları kaydetti: "Hazine tarafından sağlanan 235 milyon avro reasürans desteği, olağan koşullarda nakdi para transferini içermemektedir. Bu destek, ülkemizde meydana gelebilecek büyük bir deprem durumunda, DASK'ın hasar ödemeleri 800 milyon avroyu aşarsa devreye girecek ve bu tutarın üzerindeki ödemelere diğer reasürans şirketleri ile birlikte devlet yüzde 10 oranında iştirak edecek. Devletin toplam sorumluluğu hiçbir şekilde 235 milyon avroyu aşmayacak. Bu destek karşılığında DASK da devlet hazinesine reasürans şirketlerine ödediği fiyattan ödeme gerçekleştirecek."

(AA)
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin