21 Mayıs 2024 Salı
Ana SayfaManşetDAP Yeni Levent projesinde geri sayım başladı..

DAP Yeni Levent projesinde geri sayım başladı..

DAP Gayrimenkul Geliştirme'nin eski polis lojmanları arazisi üzerinde geliştireceği yaklaşık 1000 konutluk yeni projesine 82 bini aşan sayıda ön talep geldi..

Emlak Konut GYO’nun kasım 2021’de, eski polis lojmanları arazisi için düzenlediği hasılat paylaşım ihalesini kazanan DAP Holding iştiraki Eltes İnşaat, 103 bin metrekarelik arazinin 53 bin metrekarelik kısmında konut geliştirmek için kolları sıvadı.

6 nisan çarşamba günü basın mensuplarıyla bir araya gelen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, satış değeri 3.1 milyar lira olan DAP Yeni Levent projelerinde üretecekleri 1000 konuta şimdiden 82 binden fazla ön talep başvurusu aldıklarını söyledi. Arazinin 53 bin metrekarelik kısmını proje alanı olarak kullanacaklarını kaydeden Yılmaz, geri kalan 50 bin metrekarelik kısmın ise yeşil alan ve okul olacağını açıkladı.

Pandemiyle birlikte tüketicilerin beklentilerinin değiştiğini belirten Yılmaz, yeni dönem ihtiyaçları göz önünde bulundurarak 2 yıl önce ‘sağlıklı ev’ konseptini geliştirdiklerini dile getirdiği açıklamalarında yeni projeleri DAP Yeni Levent ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Üç futbol sahası büyüklüğünde yeşil alana sahip olan Yeni Levent projesi, geniş bahçe, teras ve balkonlar, yüksek tavanlı salonlar, özel sosyal donatılar ve 50 dönüm koru alanı ile dikkat çekecek. İstanbul’un en önemli akslarından Büyükdere Caddesi, Levent, Etiler, Şişli gibi köklü semtlerin kesişme noktasında yer alan proje, İstanbul’un iki yakasını bir araya getiren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün merkezinde olmasıyla da öne çıkıyor.

Sağlıklı ev kriterleri doğrultusunda yatay mimaride, yeşile yakın, mümküse bahçeli, değilse balkon ve teraslı konutlar inşa ediyoruz. Çekmeköy ve Nişantaşı projelerimizde bunlar uygulandı. Şimdi sıra Yeni Levent projesinde. Ayrıca yeni projemizde lüksü doğayla buluşturan, şehirde country konseptini sektörümüze kazandırdık. 

Sağlıklı Ev kriterleriyle insanların yaşam standardına dokunduk. Pandeminin daha en başında sağlıklı ev kriterlerini hayata geçirdiğimizde henüz daha dünyada böyle bir model ya da yaklaşım yoktu. Bugün geldiğimiz noktada Birleşmiş Milletler’in açıkladığı ‘sağlıklı mahalle’ raporu, bizim iki yıl önce söylediklerimizi teyit etmesi açısından gurur verici…  Bu anlamda hem sektöre hem de dünyaya model olan öncü bir konsept geliştirmiş olduk.

Birleşmiş Milletler, pandemi sonrası konutların ve toplu yerleşim alanlarının nasıl olması gerektiğini sıraladı. Birleşmiş Milletler’e göre yerleşim yerleri, alışveriş ve sağlık gibi günlük ihtiyaçları kendi yakın çevresinde karşılayan, yürüme mesafesinde iş ve eğitim imkanları sunan, zengin yeşil alan ve parklara komşu olan ve sosyal hayatı da içinde barındıran konutlar içermeli. Rapora göre hem içinde bulunduğumuz pandemi gerçeği hem de gelecekte oluşabilecek yeni pandemiler için yerleşim yerleri belirli standartları sağlamak zorunda. Bu araştırma sonuçları; konutların maksimum gün ışığı ve havalandırma standartları ile donatılmış olması, az katlı yaşam anlayışı, konutların esnek mimari anlayışı sunması, kalabalıktan uzak, ferah ve güvenli konutlar olması gerektiğini ortaya koyuyor. Birleşmiş Milletler, insan beden ve ruh sağlığı açısından bu kriterleri sağlayan konutların ve yaşam alanlarının üretilmesini destekliyor. Buna bağlı olarak da biz konut geliştiricilerin ve yaşamı tasarlayan mühendislerin zengin yeşil alan, parklara komşu olan ve sosyal hayatı da içinde barındıran sağlıklı konutlar üretmesi artık kaçınılmaz gerçek.

Pandemi döneminin getirdiği zorluklara rağmen 3. projeye başladık. Salgın, konut sektörü için milat oldu ve artık yeni dönem beklentilerine göre üretim yapılması gerekiyor. Sektörün önü tarihte hiç olmadığı kadar açık, yeter ki iyi etütlerle iyi işler yapalım.”

DAP, Yeni Levent projesinde, Şehirde Country Yaşam Standartlarını hayata geçirecek..

Yeni projelerinde uyguladıkları ‘şehirde country yaşam standartlarını’ 5 maddede sıralayan Ziya Yılmaz şunları söyledi:

  • Bu konseptte evler yeşilliklerle çevrili, doğayla nefes alan, az katlı ve sağlıklı ev kriterlerine uygun şekilde tasarlanmalı.
  • Şehrin merkezinde bir semtte yer almalı.
  • Doğayı ve şehri; kültür, sanat, moda ve eğlenceyle harmanlamalı.
  • Merkezi iş alanları ve finans dünyası ile iç içe olmalı.
  • Yürüme mesafesinde tüm ihtiyaçları sunmalı.”

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI