27 Kasım 2023 Pazartesi
Ana SayfaEditörün SeçtikleriDAP Holding'ten yeni yatırımlar müjdesi.. 2023 yılında 5 yeni proje başlayacak..

DAP Holding’ten yeni yatırımlar müjdesi.. 2023 yılında 5 yeni proje başlayacak..

2023’ü yatırım yılı ilan eden DAP Holding; yeni senede üçü İstanbul’da, biri Çeşme’de ve biri de Kartepe Maşukiye’de olmak üzere 5 yeni projeye başlayacak.

Gayrimenkul sektöründe uzun süredir azalan üretimin arz-talep dengesinde bozulmaya neden olduğunu belirten DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, özel sektörün yeni yatırımlar için temkinli ilerlediğini, talebi gören kimi firmaların ise hazırlıklar yaptıklarını ifade ederek yeni yılda 5 projeye başlayacaklarını açıkladı.

“Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılına yakışır yatırımların arifesindeyiz” diyen Yılmaz, 2023 yılında başlayacakları projelerle ilgili şunları söyledi:

“Önümüzdeki yıl bir yandan Yeni Levent projemizde ikinci etabın inşaatını hızlandırırken, diğer yandan da; Pendik, Ataşehir, Beykoz, Çeşme ve Maşukiye olmak üzere 5 yeni projenin çalışmalarına başlıyoruz. Çeşme’de denize sıfır, marinaya yakın bir proje geliştireceğiz. Pendik’te 2 binin üzerinde konut olacak. Beykoz’da villa, Ataşehir’de lüks konut planlıyoruz. Maşukiye’de ise köy hayatını özleyenlere hitap eden bir proje hayata geçireceğiz.”

İnşaatla ilgili emtia fiyatlarında 10 kata varan artışlar var..

Ziya Yılmaz, konut fiyatlarındaki temel artış sebebinin maliyetler olduğunun altını çizerek şu açıklamalarda bulundu:

“Emtia fiyatlarındaki küresel artış nedeniyle inşaat maliyetleri düzenli bir artış eğiliminde. İki yılda bazı kalemlerde 6, bazı kalemlerde 10 kata varan artışlar var. Bu dönemde konut üretmek oldukça güç ve ince matematik gerektiriyor. En kısa zamanda biten konut projeleri bile 24 aydan önce bitmiyor. O yüzden markalı konut üreticileri olarak bizler, günlük maliyetlere bakamayız. Gayrimenkul sektöründe maliyetler, ‘emtia fiyatları yıllık bazda ne kadar arttı?’ diyerek hesaplanmıyor. 24 ay sonrasının maliyetini bugünden öngörmek gerekiyor. O yüzden; konut üreticisinin bu matematiği yapıyor olması, konut alıcısının ise bu fiyatların ‘fırsat fiyatlar’ olduğunu görüyor olması lazım. Yıllardır şunu söylüyorum; ‘Konut almak için dün bitti, yarın çok geç. En doğru zaman bu zaman.”

İhtiyaca ve talebe göre proje geliştiriyoruz..

Çekmeköy’de inşa edilen Ormanköy projesinde konutları taahhüt ettikleri süreden önce teslim ettiklerini, Nişantaşı projesinde ise teslimlerin 2023 yılında yapılacağını kaydeden Yılmaz, inşasına başladıkları Yeni Levent projesinin ilk etabında kaba inşaatın bittiğini, ikinci etap için temellerin atıldığını söyledi.

Yeni yatırım öncesinde on binlerce kişiye dokunan kapsamlı araştırmalar yaptıklarını ifade eden Ziya Yılmaz, ihtiyaca ve talebe göre proje geliştirdiklerini dile getirerek yeni 5 projenin de lokasyonundan mimarisine kadar tüm detayını tüketici beklentilerine göre şekillendirdiklerini belirtti.

Konutta düzenlenen kampanyalar ülke ekonomisine güç verecektir..

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının ortak çalışması ile hazırlanan, ocak 2023’te açıklanması beklenen orta ve orta üstü gelir grubuna yönelik konut kampanyasını da değerlendiren Ziya Yılmaz, şöyle konuştu:

“Konutta yeni bir kampanya hazırlığı olduğunu biliyoruz. Bu kampanyalar, Gayrimenkul sektörüne olduğu gibi ekonomimize de güç verecektir. Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen 250 bin konutluk sosyal konut kampanyasının 500 bin adede tamamlanacağının açıklaması da sektörümüz ve ekonomimiz açısından son derece önemli.”

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
357 YAZI