16 Temmuz 2024 Salı
Ana SayfaSektörden HaberlerBuvan Yatırım Genel Müdür'ü Hakan Buvan emlakdream.com'a konuştu

Buvan Yatırım Genel Müdür’ü Hakan Buvan emlakdream.com’a konuştu

RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN RESMİ TIKLAYINIZ

A'dan Z'ye danışmanlık

Buvan Yatırım 2008 yılında bir aile şirketi olarak kuruldu. Pazarlama organizasyonlarının profesyonel hale gelmesi için hizmet sunan firma projelere başından sonuna destek sunuyor. İşlerinin proje çizim aşamasından başladığını söyleyen Buvan: "mimar seçimi, iç mimar seçimi, ticari planlama, fiyat politikasının belirlenmesi ve reklam şirketinin seçimi PR şirketini seçimi gibi tüm süreçleri A’dan Z’ye bir paket olarak inşaat şirketlerine sunuyor. Tabi proje geliştirme en önemli ayağı diyebiliriz verdiğimiz hizmetlerin. Daha sonra da bu geliştirdiğimiz ana stratejilerini, arazinin durumuna, fiyat politikasına firmanın durumuna göre belirlediğimiz projenin satış organizasyonunu da üstleniyoruz. Verdiğimiz hizmetler arasında yatırım analizleri de var. Sadece bir şirketin pazarlama organizasyonunu yürütmüyoruz, aynı zamanda yeni bir arazi seçimi gerçekleştirileceğinde o firma adına yatırım analizleri de gerçekleştiriyoruz" dedi.

Sektöre yönelik ciddi bir datamız var

Müşteri pörtföyleri ile alakalı olarak konuşan Buvan: "Bizim müşterilerimiz arasında daha önce inşaat sektöründe yer alan uzun zamandır oyuncu olan ama daha çok inşaat tarafında kendisini geliştirmiş, markalar ile beraber,hedef kitlemiz arasında inşaat sektörüne yeni adım atan, farklı sektörlerden adım atan potansiyel müşteriler de söz konusu. İşimiz çok kapsamlı bir iş. Bu anlamda çok fazla firmayla aynı anda çalışamıyoruz. Her firma ayrı bir özen istiyor. Belli bir zaman istiyor. Bizim en önemli özelliğimiz sektörde uzun yıllardır var olduğumuz için, sektörü çok iyi tanıyoruz. Yani reklam mecralarında hangi noktaya nasıl atış yapmamız gerektiğini, planlama sürecindeki bütün tiyoları çok iyi biliyoruz. Bunun dışında müşterilerin ne zaman ne hamle yapacağına da yönelik çok ciddi bir bilgimiz ve datamız var.müşteri tarafındaki bilgilerimizi satış danışmanlarına ve satış müdürlerine verdiğimiz eğitimlerle de pekiştiriyoruz. Biz bu eğitimleri sadece satış danışmanlarına ve satış müdürlerine vermiyoruz. Biz bu eğitimleri aynı zaman da firmların üst düzey yöneticilerine de veriyoruz. Hem medya tarafında nasıl davranması gerektiğini  kurum açısından hem de pazarlama konusunu nasıl yönetmesi gerektiği açısından. Firmaların pazarlama organizasyonlarına sonsuza kadar talip değiliz aslında. Belirli bir süreç olarak değerlendiriyoruz. İşerli başlangıçta oturtup, sistem çalışır hale geldikten sonra belirli bir süre denetimini yürütüyoruz, sonrasında firmanın kendisinebırakıyoruz. Yani toplantı süreçlerimiz daha da azalıyor. Firmalar kendisi operasyonu yürütmeye devam ediyor" şeklinde konuştu.

Son çeyrek hareketli geçecek

Setöre dair son çeyrekteki beklentilerinden de bahseden Hakan Buvan şunları kaydetti: "Sektör 2014’ün ilk çeyreği ve 2. çeyreğindeseçimlerle alakalı olarak bir durgunluk vardı. Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı seçimi ile alakalı yaz döneminde de bir durgunluk söz konusuydu. Son çeyrekte çok fazla projenin lansmanı olacak ve sektörde de bir reklam anlamında da kampanya dönemi olacağını düşünüyorum ve ciddi bir hareketlenme bekliyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimi de bir nevi istikrarın sinyali olarak algılandı piyasalarda. Bundan dolayı son çeyreğin pozitif ve bu 2014 senesinin ilk üç çeyreğine nazaran 2-3 puan artarak geçeciğini düşünüyorum."

Buvan şu anda yürüttükleri ve planladıkları projeler hakkında da bilgi verdi.

Vizyon Park'ta sona gelindi

Vizyon Park projesinde sona yaklaşıldığını belirten buvan: "Burada 2014 senesinde ofis satışlarımızı tamamlandı. Tüm ofisler satıldı. VİP, haute couture atölyelerimiz var. Bunlar hem ofis olarak kullanılabiliyor hem de atölye. Kuyumculara yönelik atölyeler. Burada da %10’luk bir atölye stoğumuz kaldı onları tamamlıyoruz." şeklinde konuştu.

Karat İstanbul Basın Ekspres yolunda

Kuyumcukent ile birlikte Basın Ekspres yolunda yeni bir ofis projesine başlayacaklarını söyleyen Buvan, "Kuyumcukent’le çok özel bir proje gerçekleştireceğiz. Bu proje ile ilgili çok fazla ayrıntı vermeyeceğim. BİST’in, altın borsası kıymetli taşlar bölümü basın ekspres’e geliyor. Biliyorsunuz merkez bankası da burada şu anda Avrupa yakası veznesiyle. Basın eksprese gelen borsanın hemen arkasında aynı parsel içerisinde özel bir ofis bloğu tasarladık. Orada da 59 tane ofis sunacağız. Sadece 250 metrekarelik ünitelerin olduğu, hedef kitlenin alım gücünün yüksek olduğu bir proje. Burada da dünyanın en iyi güvenlik şirketlerinden biri ile çalışacağız. 700 metrekarelik dev bir kasamız olacak. Sadece Türkiye’nin değil uluslar arası değerli taş şirketlerine hizmet vereceğiz. Ekim ayının sonunda lansmanını yapacağız. Avrupa yakasının en üst segment ofis bloklarından biri olacak. 7 kat otopark yapıyoruz. Her 50 metrekareye bir araçlık otopark veriyoruz. Rakamsal olarak biraz yüksek tutmayı düşünüyoruz. Çok az sayıda özel ofisler olacak. Hedef olarak 3500-4000 dolar skalasını düşünüyoruz. Lansman döneminde 10 ofis gibi bir bölümü özel müşterilere makul fiyatlarla sunmayı düşünüyoruz. Lansmanı ekim ayında gerçekleştireceğiz." şeklinde konuştu. Projenin adının ise "Karat İstanbul" olacağını belirtti.

Beylikdüzü'nde Botanika

Bir başka iş ortakları Mutlu İnşaat'ın marka yatırımının artacağını söyleyen Buvan, birlikte hayata geçirecekleri Botanika projesinden de bahsetti:

"Sembol İstanbul un gelişme ve pazarlama işlerini yürüttük. Şimdi beylikdüzü’nde yine mutlu inşaat ile beraber başka bir projeye başlıyoruz. Adını da Botanika koyduk. Kasım ayında lansmanı yapılacak bir projemiz. 530 dairenin olduğu E-5’in kenarında, Marmara Park Avm ile komşu bir arazide başlayacak, kıymetli bir proje. İki bölümden oluşuyor proje. Bir konut bölümü var bir de residance bölümü. Residance bölümü isteğe bağlı olarak home ofis olarak kullanılabilecek.Bu projede de talep topluyoruz, baya bir talep aldık şu ana kadar. 500’e yakın talep aldık. Fiyatları daha belirlenmedi onlara çalışacağız. Lokasyon  ve Mutlu inşaatın güvenilirliği sayesinde topladık talepleri. Mutlu İnşaat 35 yıllık inşaat şirketi ve yaptığı işlerle Türkiye’nin en iyilerinden biri olduğunu müşterilerine göstermiş bir şirket.

Ofiste arz fazlası yok

Ofislerle ilgili yapılan araştırmaların aksine arz fazlası olduğunu düşünmediğini söyleyen Buvan şunları söyledi: "Basitçe etrafımıza baktığımızda bile göreceğimiz bir şey var apartman daireleri ofis olarak kullanılıyor. Bunun son bulacağı ve insanların ofise yöneleceğini düşünüyorum. Bu konuyla ilgili sanıyorum bir yasal düzenleme de yapılacak."

Buvan yatırım aracı olarak da ofislerin daha fazla kazandıracağın söylüyor.

Buvan Yatırım İletişim

www.buvanyatirim.com

PROJE BİLGİ FORMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Avatar photo
363 YAZI