18 Ağustos 2022 Perşembe
Ana SayfaSektörden HaberlerBursa Yeni Projelerin Şehri Oldu

Bursa Yeni Projelerin Şehri Oldu

Sanayi yatırımlarının da gözdesi olan Bursa'da konut satışları yılda yıla artıyor. 2015 sonu verilerine göre bu artış yüzde 18'leri buldu. Tarih kokan ve yeşilin o has rengiyle anılan Bursa'da yeni yerleşim bölgeleri artık batı yönünde konumlanmakta. Şehrin doğusunda ise kentsel dönüşüm çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Mudanya'nın denizle bütünleştiği bölgede cazibesini koruyan bu ilimiz, Bandırma-Bursa-Ayazma – Osmaneli Hızlı Tren Projesi ile Körfez Köprüsü'nün etkisi ile gayrimenkul liginin üst sıralarında yer alacağa benziyor.

5 yıldızlı otellerin ard arda inşa edilmesi, Eroğlu İnşaat, Sinpaş, Suryapı gibi marka projeler üreten şirketlerin şehre olan ilgisi her yıl artıyor. Buna paralel olarak yatırımcılar da İstanbul'dan sonra bu bölgeye yönelmiş durumda. 

Son 5 yıldır hızlanan, konsept lüks konut projeleri ile Nilüfer ilçesinde yer alan Balat Mahallesi, daha önce sadece üst gelir düzeyine hitap ederken artık günümüzde daha geniş bir nüfus tarafından tercih edilen konut bölgelerinden biri haline gelmiş durumda. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özdil Şahin, Bursa'da yaklaşık 50 bin binanın kentsel dönüşüme tabi olacağını belirterek, büyüyen nüfus da hesaba katıldığında konut üretiminin devamının kaçınılmaz olduğunu kaydediyor. 2015 TÜİK verilerine göre Bursa'da konut stoğu sayısının 1 milyon 155 bin adeti bulduğunu ifade eden Şahin, mevcut konut stoğu içinde markalı konut sayısının 5.847, henüz proje aşamasında olan markalı konut sayısının ise 5.462 adet olduğunu söylüyor.

Nilüfer'e yatırım yapılır
Nitelikli konut projelerinin Bursa’da daha çok kentin batı kısmında yer aldığını ve gelişmenin bu yönde devam ettiğini belirten Şahin,  proje itibariyle site tarzı yapılaşmaların yer aldığı bölgeler ile rezidans tipi projelerin yer aldığı merkezi bölgelerin ayrıştığını kaydediyor, Rezidans tarzı konutların merkez olarak nitelendirilen Osmangazi ilçesi ile son yıllarda özellikle Nilüfer ilçesinde yogunlaştığını söyleyen Şahin, Nilüfer ilçesine bağlı Balat bölgesinde daha çok villa tarzı yapılaşmaların öne çıktığını ifade ediyor. Nilüfer ilçesinin Balat bölgesinde gayrimenkulün hız kazanacağını belirten Özdil Şahin, Mudanya ile İzmir yolu arasında değerlenmenin devam edeceğini kaydediyor. Özlüce bölgesinde ise site tarzında inşa edilmiş konut yapılaşmaları göze çarpıyor.
Son üç yılda arsa ve konut metrekare fiyatları ise iki katına çıkmış durumda. Nilüfer ilçesinde yeni konut projelerinde metrekare fiyatları 3 bin-3 bin 500 TL'ye ulaştı, Ertuğrul, Özlüce Mahallelerinde 10 yaşına ulaşan konutlarda birim değerler 2 bin TL oldu, Balat gibi en eski konut projesinin 5 yaşını pek geçmediği bölgede İse mahalle genelinde konut metrekare fiyatları 3 bin TL'nin altına inmiyor.
 
Yatırımcılar da, inşaatçı da memnun
Hızlı gelişimi ile dikkat çeken Bursa ile ilgili 2015 yılında bir araştırma yazısı kaleme alan Mehmet Canıtatlı şu tespitlerde bulunmuştu:
*Bursa‘da yeni gelişme alanları kurulmasıyla birlikte yatırımcıların tercihleri de değişti. Bir dönem toprak ön plandayken şimdi iş merkezleri ve modern projeler öne çıkmaya başladı.
Hem İstanbul’a yakın olması hem de denizyollarına hakim olması, Anadolu’ya açılan tüm bağlantı yollarının üzerinde yer alması Bursa’yı daha değerli kılıyor.
*Uzmanlar ise bölgeyle ilgili şu değerlendirmede bulunuyor: “Biz yatırımcılara şunu söylüyoruz. Önemli olan doğru zamanda, doğru yerde, doğru arsayı almaktır. Toprak, dünyada üretimi olmayan en büyük yatırım aracı ve her daim güvenli limandır ancak bu yatırımı her zaman doğru ve bilirkişilerle yaparsanız doğru hareket etmiş olursunuz. Bursa, batıya doğru büyüyor ve büyümesini sürdürecek. Bunun sebebi, Bursa‘yı yerleşim alanı olarak incelediğiniz  zaman, bir taraftan Uludağ, bir taraftan da denizin kentin büyümesine olmasıdır.
*Bursa‘nın Merkez Nilüfer İlçesinde Ertuğrulkent, Odunluk, Balat gibi bölgeler daha yeni mimari tarz ve yaşam alanlarıyla öne çıkıyor.
*Sur Yapı’nın MARKA adıyla lanse ettiği rezidans ve alışveriş merkezi projesi Bursa’da hayata geçirildi. Yeni Bursa’nın merkezinde, hızlıca çoğalan nitelikli konut ve otel yatirımlarının da bulunduğu Nilüfer ilçesindeki projede, alışveriş merkezinin yanı sıra 316 adet rezidans dairesinin yer aldığı biri 21 diğeri 26 katlı iki konut kulesi ile 14 katlı bir home ofis de bulunuyor. Karma projenin yatırım hacmi 585 milyon dolar seviyelerinde. 65 bin metrekare kiralanabilir alana sahip, 5 kat üzerinde 220 mağazadan oluşan Sur Yapı MARKA Alışveriş Merkezi’nde, Bursa’da ilk kez mağaza açacak olan dünyaca ünlü markalara da yer veriliyor. 
*Bakyapı da Bursa’da geçtiğimiz yıllarda 160 milyon liralık yatırımla Prestij Modern’e hayat verdi. Projede kapsamında 918 konut yer alıyor.
*Bursa’ya yatırım yapan inşaat şirketleri arasında Koray İnşaat, Enyap, Sinpaş ve Eroğlu da ilk akla gelenler.
*Hızlı gelişen Nilüfer ve Osmangazi’nin yanı sıra kentin tarihi çekirdeğini oluşturan Yıldırım İlçesindeki kentsel dönüşüm hareketliliği başladı. Kentsel dönüşüm sürecinin de devam ettiği şehirde 9 sene önce kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş olan Sıcaksu Tabakhaneler Bölgesi’nde dönüşüm süreci hız kazandı.
*Bursa’nın en yoğun ofis stoğunun yer aldığı Nilüfer İlçesinde mevcut olan ve inşaatı devam eden birçok ofis projesi bulunuyor.
*Nilpark, Komkurt Plaza, N&M Ofis Park, Kumova Plaza, Alpiş Plaza ve Zeno Business Center mevcutta yer alan projelerden sadece birkaçı.
*Zorlu Center ve Mihraplı Plaza projeleri de yatırımcıların dikkatini çekmişti. Mudanya Yolu üzerinde inşaatı devam eden ofis projelerinin satışları da devam ediyor. Bölgedeki iş merkezlerinde kiralamalar metrekare başına 25 dolara kadar çıkıyor.
*İldeki üniversitelerin sayısının ve kontenjanların artması da genç nüfus kadar barınma ihtiyacını daa artırıyor. Bu da proje geliştirici firmalar için yeni fırsatlar demektir.

Mehmet CANITATLI / Emlakdream.com

DİKKAT: HABERİN İZİNSİZ KULLANILMASI HALİNDE; FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN 66. MADDESİ GEREĞİ  KULLANANLAR HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILACAKTIR.

 

RELATED ARTICLES

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin

Son Haberler

YAZARLAR

Ayla Özer
321 YAZI