Bulgur Palas, restore edilerek halkın hizmetine açılacak

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alınan ve Bulgur Palas olarak bilinen Fatih Aksaray’daki tarihi Bolulu Habib Bey Konağı restore edilerek halkın hizmetine açılacak.

İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından birini İstanbullulara armağan ettiklerini ifade eden İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Bulgur Palas ile ilgili neler yapılacağını şu sözlerle anlattı:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bulgur Palas olarak bilinen Bolu Habib Bey Konağı’nı satın alarak İstanbulluların kültür-sanat hizmetine sunacak.

Orijinalliğini koruyacak şekilde restore edip hayata kazandırmamız lazım. Yıllarca çok bakımsız kaldı. Burası uzun yıllar arşiv olarak kullanıldı. Burada çok önemli insanların arşiv kayıtları bulundu. Mesela 2. Abdülhamid’in bütün hesap defterleri burada bulundu. Yıllardır İstanbullular burayı bilirdi, bütün bu alanın değerlendirilmesini bekliyorlardı.”

Restore edildikten sonra kültür kompleksine dönüşecek

“Hızlı bir şekilde burada bir kütüphane, arşiv ve sergileme alanı oluşturacağız. Yeme-içme alanları oluşturulacak. Özellikle kulesi çok muazzam, çok özel, İstanbul’un en önemli seyir noktalarından birisi. Buraya insanların çıkabilmesi, etrafı gözlemleyebilmesi, ziyaret edebilmesi sağlanacak”

Seyir terası İstanbulluların ziyaretine açılacak

“Bütün binanın en abidevi noktası olan seyir terası kulesi, İstanbul’un yedinci tepesi. Bu noktadan baktığımızda İstanbul’un diğer 6 tepesini de görebiliyoruz. Yedi tepeli İstanbul’un yedinci tepesi artık İBB’nin ve dolayısıyla da İstanbul’un.”
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin