Beyaz Yakalıların Tarla Aşkı..

Gayrimenkul proje pazarlaması ve satışı konusunda sektörün deneyimli ismi Bilge Özdemir Beyaz Yakalıların Birikim Boyutlarına göre tarla, arsa yönelimlerini ve önerilerini emlakdream.com için kaleme aldı.

0

Hayal meyal hatırlarım Artvin’e gelip İstanbul’da parsel parsel yer satanları, o günlerin kaçan fırsatları bugünün merkezi noktalarını işaret ederken, İstanbul ve çevresi fırsatlar sunmaya devam ediyor.

Geçmişin sayfiye – kaçış noktaları bugünün merkezleri oluyor.

Aradan geçen yarım asırlık süreç içinde yatırımcı profilleri değişsede ” arsa; altın ” yaklaşımı nesillerden, nesillere devam ediyor…

Konuyu benim için ilginç kılan araştırma sonuçlarımızın, son yıllarda ” Beyaz Yakalı ” profesyonellerin toprağa yönelmesi oldu.

Bu yönelimde en önemli faktörün gayrimenkul alamayan bireylerin birikim haçimlerine göre toprak alarak belli dönem içinde ” Al – Sat ” döngüsü ile hareket etmeleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreç içinde görüştüğümüz bireyler kazanç faktörüne işaret ederken bazen bu süreçin beklediklerinden daha kısa veya uzun olabildiğine dikkat çekerek bu konuda ” profesyonel desteğin ” önemini vurguluyor.

Toprağa yönelim, farklı risk faktörlerini taşımakla birlikte belli bir kültür, eğitim ve kariyer seviyesindeki aile/bireylerinin tercihi olması aklıma GYO ve Sertifika uygulamalarında arzu edilen başarılı seviyelere ulaşılamamasının sebebini bana anlatıyor. Türk Halkı kağıtla, kağıt üzerinde gayrimenkul sahibi olmakla, kağıt kazançı ile değil, eline aldığı tapu ile mutlu oluyor, kendini güvende hissediyor.

İstanbul yöneliminde; kentsel, çevresel faktörler, erişim/ulaşım ağları, öngörüler etken olurken Gebze, Silivri, Çatalca, Çanakkale, Tekirdağ, Bursa, İznik yıllardan beri gündemdeki yerini koruyor.

Bugün, Üçüncü Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi büyük yatırımlara sahiplik edecek Arnavutköy listenin en başında ki yerini  korurken  Poyrazköy,  Sancaktepe,  Tayakadın,  Durusu, Yeniköy ve Karaburun. dikkat çekiyor.

Fırsatları İstanbul yakınlarına taşıyan faktörlerin başında; E-5 karayolu, TEM Otoyolu, Körfez Geçiş Köprüsü, Yüksek Hızlı Tren, Marmaray, Sabiha Gökçen Hava Limanı, Eskihisar-Topçular Feribot hattı, Kuzey Anadolu Otoyolu gibi geçmişin, geleceğin ulusal ve uluslararası ölçekteki ulaşım projeleri geliyor.

Çevresi ile İstanbul’un taşı toprağı altın olmaya devam ediyor. Profesyonellerin tarla aşkında güvenilir ve kurumsal danışman desteği çok büyük önem taşıyor. Toprak portföyleri “arsa/arazi uzmanları” tarafından yönetiliyor. Turyap Holding genel müdürlük bünyesinde toprak sahipleri ile alıcıları buluşturacak taleplere yön verecek oluşumları müjdeliyor.

Süpekülatif değerlere ve istismara açık olan Gayrimenkul  sektörü toprak yönlenimlerinde profesyonel destek ile hareket edilmesini öneriyorum.

Bilge Özdemir
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin