“Bekleyen konut talebi hızla sıcak satışa dönüşüyor”

0
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı konut satış istatistiklerine göre eylül ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.9 azalarak 136.744 adet olurken yılın ilk 9 aylık sürecinde el değiştiren konut sayısı da 2019’un aynı dönemine kıyasla yüzde 34.18 gibi önemli bir oranda yükselerek 1.161.278 adet oldu. Eylül ayında yabancılara gerçekleştirilen konut sayısı ise yüzde 26.1 artışla 5.269 adet oldu.

TÜİK eylül ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt bekleyen konut talebinin hızla sıcak satışa döndüğünü belirterek satışların yabancı yatırımcıların etkisiyle hız kazanacağını söyledi.

Özyurt’un açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

Sektörümüzde satışlarda temmuzdan bu yana yaşanan rekor artışlar, TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre yılın ilk 9 ayında ciddi bir ivme kazandı. Sektörümüz, ocak-eylül döneminde 1 milyon 161 bin 278 konut satışı gerçekleştirerek, satışlarda yüzde 34,2 oranında artış yakaladı. Öte yandan yabancı yatırımcı oranındaki artış, oldukça dikkat çekici bir oranda ilerliyor. Ağustosta yüzde 8’lik artışla yükselişe başlayan yabancı yatırımcı oranı eylülde yüzde 26.1’e ulaştı. Bu artışta elbette normalleşmeye yönelik atılan adımların, havalimanlarının uçuşa açılmasının ve turizm sektöründeki mevsimsel hareketliliğin katkısı oldukça büyük. Ancak genel olarak baktığımızda Türkiye’nin başarılı pandemi yönetimi karşısında yabancı yatırımcı, uygun şartlar da sağlandığında bekleyen yatırımlarını gerçekleştirmeye başladı. Bekleyen talep hızla sıcak satışa dönüşüyor. Pandemi döneminde de teknolojik imkânlarımızı devreye alarak yabancı yatırımcılara çok büyük satışlar gerçekleştirmiştik. Ancak normalleşme süreci, yabancı yatırımcı ilgisini daha da artırdı. Yabancı yatırımcı açısından pandeminin kazanımlarını yaşadığımız bir sürecin başlangıcındayız. Mevcut projelerimize yabancı yatırımcı ilgisi ağırlık kazandı. Kurdaki artışın etkisiyle de yabancı yatırımcı, Türk gayrimenkul sektöründe aradığı güveni buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, çok doğru zamanda Türklerin en çok yaşadığı 12 ülkede temsilcilikler açma kararı aldı. Böylece Almanya, İngiltere, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Norveç, Rusya, Belçika, Katar, Azerbaycan ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nde yaşayan potansiyel yatırımcılar, Türkiye’ye gelmek zorunda kalmadan konut alıp satabilecekler. Dolayısıyla yabancı yatırımcıdaki artışın sene sonuna kadar daha da yükseleceğini söylemek mümkün. Konutta ortalama bir seviyede ilerleyen satışlar, yabancı yatırımcının etkisiyle daha da hız kazanacak. Yılı bir milyon 300 bin rakamının üstünde bir rakamla kapatabiliriz. Bu dönem 2021 senaryolarının yazıldığı bir dönem olacak.”
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin