AVM’ler toplanma alanı olsun..

0

Eylül ayının son haftasında Silivri açıklarında arka arkaya meydana gelen ve vatandaşlarda büyük panik yaratan yer sarsıntılarıyla birlikte depremler tekrar gündemin üst sıralarına yerleşirken riskli binaların gözden geçirilmesi ve afet anındaki toplanma alanları tekrar sorgulanır oldu.

Yetkililer tarafından İstanbul’un 39 ilçesinde, aralarında kamu binaları, okullar, park ve bahçelerin olduğu toplam 2 bin 864 tane toplanma alanı olduğu açıklandı.

Toplanma alanları konusunda farklı bir öneri de deprem uzmanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu‘ndan geldi. Yalova Belediyesi tarafından ‘Doğal Afetler ve Alınacak Önlemler’ konulu panelde konuşan Kutoğlu, Japonların deprem anında kapalı alanlarda toplandığına dikkat çekerek bizim de en sağlam ve güvenilir yapılar sınıfında olan AVM binalarını toplanma alanı olarak kullanabilmemiz gerektiğini söyledi.

Kuzey Anadolu Fayı’nın kırıla kırıla Marmara Denizi’ne kadar geldiğini kaydeden Kutoğlu, beklenen büyük depremde büyük alışveriş merkezlerinin ayakta kalacağını belirterek AVM’lerin yüzde 90’ının ayakta kalacağını, bu alanların vatandaşlara büyük depremde açık olması gerektiğini ifade etti.
    ****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

    Yorum Yapın

    Lütfen yorumunuzu girin!
    Lütfen isminizi girin