Arnavutköy, Turnayı Gözünden Vurdu

0

Üçüncü havalimanı, bir milyonluk yeni şehir, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantı yolları ile Kanal İstanbul'un çıkış noktası bu ilçenin sınırları içinde yer alıyor.  Yıllar önce Gaziosmanpaşa’ya bağlı bir köy olarak tanınan Arnavutköy, 30’u aşkın mahallesi, orman köyleri ve 2- B arazileri ile dikkat çekiyor. Geçmişte gayrimenkul işiyle uğraşanların zaman zaman uğradığı bölgeyi son yıllarda hemen hemen her inşaat şirketi mercek altına aldı.
Özellikle arsa değerlerinin artış gösterdiği ilçede metrekare fiyatı 10-12 bin TL düzeyine kadar çıktığında, 'daha ötesi olur mu?' sorusu soruluyordu. Şimdi ise bu rakamların çok üzeri dillendiriliyor. Dere yataklarının da yer aldığı ilçeye bağlı olan Boğazköy, Bolluca, Haraççı, lmrahor ve Taşoluk’taki emlak fiyatlarında yaşanan hareketlilik devam ediyor. Tabi ki, Sazlıbosna Barajı ile Küçükçekmece Gölü arasında kalan bölgeye “Kanal İstanbul” projesinin yapılma ihtimali de fiyatları yukarı çeken faktörlerden birisi.
 
İlçe merkezinde cadde üzerinde 2.50 emsali olan bir arsanın değeri üç, dört yıl önce 1 milyon 600 bin lirayı buluyordu. Şimdi ise 2 – 3 milyonlardan söz ediliyor. Yine merkeze yakın 2.10 emsali bulunan 200 metrekarelik bir arsa ise 300 bin lira fiyat isteniyor.
 
Yeni havalimanın inşasına paralel olarak Arnavutköy ile Halkalı arasında inşa edilecek raylı sistem projesi de iştah kabartan bir başka gelişme. Metro güzergahlarının 3 kollu olacağı bunlardan ikisinin de Şişli ve Beylikdüzü’ne ulaşacağı yönündeki söylentiler de bölgedeki arazi değerlerine etki yapıyor.
 
Arsa fiyatları nereden nereye geldi (100 metrekare – bin  TL)
 
2012 yılı                            2016 yılı
Taşoluk     :  28 – 40         120 – 150
Nenehatun:   50- 55           160 – 220
Yeniköy:       10-12              80  – 110
Nakkaş:        7-10               40  – 60
Haraççı:        8- 9                40 – 60
Çilingir:         9- 12               45 – 70
Hacımaşlı:    20-25              90 – 140
Boyalık:          7- 9              55 – 90
Tayakadın:     10-14           120 – 170
Dursunköy:     8-10              70 – 130
 
Üçüncü Boğaz Köprüsü’nün Kuzey Marmara Otoyolundaki çalışmaların bir ucu da bu bölgeye uzanıyor. Önümüzdeki günlerde bu yollar hizmete girecek.
Bolluca, İmrahor, Tayakadın, Baklalı ve Boyalık güzergâh üzerindeki köyler de değer kazandı. İlçe genelindeki imar planları da kamuoyu ile geçtiğimiz yıllarda paylaşılmıştı. Bölgedeki kentsel dönüşümün Tayakadın, Çilingir, Boyalık ve Baklalı mahallelerinden başlaması gündemde.
 
Sözün özü; İstanbul'un kuzeyinde, Karadeniz kıyısının yanı başında inşa edilen üçüncü havalimanı, ulaşım bağlantıları ve havalimanı çevresinde gelişecek yeni fonksiyonlara bağlı yapılaşmalar, Arnavutköy ve beldelerindeki tüm tarla ve arsaların değerinin artışına hız katıyor.  Tayakadın ve Bolluca’dan geçen otoyol bağlantıları bölgede yapılaşmaya vesile olacaktır. Bölgede konut projelerinin hayata geçmesiyle birlikte nüfus potansiyeli de canlanacaktır. Bunun ilk işaretlerini Boğazköy'ün yanı başında Kuzey Bahçeşhir'de gözlemliyoruz. Yeni projeler arasında SOYAK'ın Konforia, Polatyol imzalı Eston Şehir Mahallem projeleri öne çıkıyor. 
 
Mehmet CANITATLI – emlakdream.com – 25 Mayıs 2016
****Size en iyi hizmeti verebilmemiz için PROJE FORMUNU eksiksiz ve doğru doldurduğunuzdan emin olunuz***

Yorum Yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin